Επιθεώρηση Δημάρχου Παλλήνης και Περιφερειάρχη Αττικής, σε έργα του Δήμου Παλλήνης

By dimos.gr Jul 26, 2023

Τον Περιφερειάρχη Αττικής, Γιώργο Πατούλη υποδέχτηκε τη Δευτέρα 24 Ιουλίου, στον Δήμο Παλλήνης, ο Δήμαρχος, Θανάσης Ζούτσος και επιθεώρησαν μαζί, τα έργα που υλοποιεί ο Δήμος με χρηματοδότηση που εξασφάλισε από την Περιφέρεια.

Ο Δήμαρχος Παλλήνης, Θανάσης Ζούτσος ενημέρωσε τον κ. Πατούλη για την πορεία των έργων που υλοποιεί ο Δήμος Παλλήνης, με χρηματοδότηση της Περιφέρειας Αττικής, συνολικού ύψους 22.800.000 ευρώ, ενώ έργα και μελέτες προϋπολογισμού 12.449.214 ευρώ, βρίσκονται στο στάδιο ωρίμανσης.

Ο κ. Ζούτσος ξενάγησε τον κ. Πατούλη, σε ορισμένα μόνο από τα έργα αυτά:

·       στο εργοτάξιο του Πάρκου Πανοράματος Παλλήνης, το οποίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται, σε αναδασωτέα έκταση 60.000 τ.μ..

·       στα έργα Αποχέτευσης στον Γέρακα, όπου τους υποδέχτηκε κλιμάκιο της ΕΥΔΑΠ και τους ενημέρωσε ότι το έργο προχωρά εντός των χρονοδιαγραμμάτων που προβλέπει η σύμβαση κι ότι «για πρώτη φορά, εξασφαλίστηκε η χρηματοδότηση και των συνδέσεων οι οποίες θα είναι δωρεάν για τους κατοίκους».

·       Στη Παιδική Χαρά της οδού Ύδρας στον Γέρακα, η οποία είναι μία μόνο από τις σύγχρονες και πιστοποιημένες παιδικές χαρές που χρηματοδότησε η Περιφέρεια.

·       Στον νέο Βρεφονηπιακό Σταθμό στον Γαργηττό που θα λειτουργήσει με τη νέα σχολική χρονιά.

Ο κ. Πατούλης δήλωσε ιδιαίτερα ικανοποιημένος για τη στενή συνεργασία με τον Δήμαρχο και με τα στελέχη του Δήμου, που έχει ως αποτέλεσμα να «αξιοποιούνται χρηματοδοτικά εργαλεία που συμβάλλουν στην υλοποίηση έργων και υποδομών προς όφελος των πολιτών μας».

Ο Δήμαρχος καλωσόρισε τον κ. Πατούλη και τον ευχαρίστησε «για την πολύτιμη και παραγωγική συνεργασία για την χρηματοδότηση, σημαντικών μεγάλων έργων που ενισχύουν την αναπτυξιακή δυναμική του Δήμου Παλλήνης.»

Τον Περιφερειάρχη, υποδέχτηκαν μαζί με τον Δήμαρχο, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Κωστής Σμέρος, οι Αντιδήμαρχοι Φώτης Αβαρκιώτης, Βασίλης Δημητριάδης, Δημήτρης Καρράς, Σία Κουκουβάου Βάσω Μελισσά, Δημήτρης Μπαξεβάνης, Γιώργος Μουρτζιάπης Παναγιώτης Σωτηρόπουλος, η Πρόεδρος του ΟΠΑΚΜ, Μαρία Διακάκη και άλλα στελέχη του Δήμου.

Τον κ. Πατούλη συνόδευαν στην περιοδεία οι Αντιπεριφερειάρχες Ανατολικής Αττικής Αθ. Αυγερινός, Οικονομικών Ν. Πέππας,  Πολιτικής Προστασίας και Περιβάλλοντος Β. Κόκκαλης, ο Διευθυντής Τεχνικών Έργων της Περιφέρειας Αττικής Γ. Ασπρουλάκης και στελέχη της Περιφέρειας.