7ο Φεστιβάλ Μαρώνειας Σαπών «Απόσταγμα Πολιτισμού» – Δείτε το πρόγραμμα εκδηλώσεων

Το πρόγραμμα εκδηλώσεων του 7ου Φεστιβάλ του Δήμου Μαρώνειας – Σαπών ανακοίνωσε η δημοτική Αρχή. Το φεστιβάλ, με τίτλο «ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ», ξεκινά τις εκδηλώσεις του από την Τετάρτη 26 Ιουλίου και συνεχίζεται μέχρι και την Παρασκευή 25 Αυγούστου.

Στο μήνυμά του ο Δήμαρχος Μαρώνειας Σαπών, κ. Γιάννης Σταυρίδης, αναφέρει σχετικά:

«Ο τόπος μας κουβαλά μία ακριβή μακραίωνη ιστορία. Ο πολιτισμός είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι αυτής της διαχρονικής και ανεξίτηλης πορείας αναφαίρετο κομμάτι της ύπαρξής μας.

Το 7ο Φεστιβάλ Μαρώνειας Σαπών φέτος δίνει ένα άλλο στίγμα στον πολιτισμό μία σειρά από εκδηλώσεις ταξιδεύει ,για μία ακόμη φορά στον χώρο και στον χρόνο: Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας, Λιμάνι Αγίου Χαραλάμπους, Σάπες, Μαρώνεια, Ξυλαγανή, Κασσιτερά ,Αρίσβη ,Αμάραντα ,Προσκυνητές ,Μαρώνεια αποτελούν τους φετινούς σταθμούς του ταξιδιού.
Κλασσική μουσική ,αρχαία λυρική ποίηση, έντεχνη ,σύγχρονη, παραδοσιακή και λαϊκή μουσική, θέατρο …

Σας περιμένουμε όλους και όλες σε αυτό το ταξίδι»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ 2017

7 30ΜΜ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ (τ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ) ΜΑΡΩΝΕΙΑ

Εγκαίνια Έκθεσης Φωτογραφίας  ΤΑΝΙΑΣ ΠΟΥΛΚΟΥ.

« Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ»

Η προσπάθεια ανίχνευσης- ψηλάφησης του πραγματικού σε μια διαδρομή μέσα από το φανταστικό.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ 26/7  έως 1/8 2017, 7-9 ΜΜ

9ΜΜ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ,

Βραδιά κλασσικής μουσικής με έργα για σολίστες μονωδούς, από μικτή χορωδία και ορχήστρα. Θα παρουσιαστούν έργα των VIVALDI,MOZART ,VERDI, PUCINI, ΣΕΙΚΙΛΟΥ υπό τη διεύθυνση του αρχιμουσικού  ΘΑΝΑΣΗ ΤΡΙΚΟΥΠΗ

Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΒΡΟΥ ,ΤΟ ΩΔΕΙΟ ΦΑΕΘΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

ΤΡΙΤΗ 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

10ΜΜ ΜΑΡΩΝΕΙΑ, ΛΙΜΑΝΙ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Συναυλία της ΕΛΕΩΝΟΡΑΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

9ΜΜ ΣΑΠΕΣ ,ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΣΣΙΤΕΡΩΝ

Συναυλία παραδοσιακής μουσικής με τίτλο το «ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ» με τραγούδια από ΘΡΑΚΗ, ΠΟΝΤΟ, ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ και ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

9ΜΜ ΜΑΡΩΝΕΙΑ, ΠΛΑΤΕΙΑ
Συναυλία του συγκροτήματος 3 GENS (3 GENERATIONS) Μια αναδρομή στις επιτυχίες της δεκαετίας του ’60

9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΑΡΙΣΒΗ,10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΑΜΑΡΑΝΤΑ,11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ,12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΜΑΡΩΝΕΙΑ

«Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ » από το Θρακικό Θέατρο Σκιών ΓΙΑΝΝΗ ΒΟΥΛΤΣΙΔΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

9ΜΜ ΜΑΡΩΝΕΙΑ,ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

Βραδιά λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ,ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

9ΜΜ ΞΥΛΑΓΑΝΗ ,ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

Τριήμερο αντάμωμα Ξυλαγανιτών

ΕΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΑΝΤΑΜΩΜΑ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΡΑΚΗ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

9ΜΜ ΜΑΡΩΝΕΙΑ, ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ

“ΩΣΠΕΡ ΟΝΑΡ.” Κείμενα λυρικής ποίησης και χορικά δραματικής ποίησης, που πραγματεύονται τις ποικίλες εκφάνσεις του ανθρώπινου ψυχισμού.

ΤΜΗΜΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΠΕΘΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

9ΜΜ ΣΑΠΕΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΕΤΙΝΕΣ

«ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΣΤΟ ΣΑΚΙ» ΔΗΠΕΘΕ ΚΡΗΤΗΣ