Το «ευχαριστώ» του Δήμου Περιστερίου στους εθελοντές αιμοδότες

Το δικό του «ευχαριστώ» προς τους εθελοντές αιμοδότες που με την παρουσία τους στην αιμοδοσία της 11ης Οκτωβρίου 2017 έδωσαν την έμπρακτη βοήθεια τους στην προσπάθεια του Δήμου Περιστερίου να ανταποκριθεί στις ιδιαίτερα αυξημένες ανάγκες των κατοίκων της περιοχής, εξέφρασε η Δημοτική Αρχή.

Η Δημοτική Σύμβουλος Περιστερίου και Πρόεδρος του Οργανισμού Πρόνοιας (ΟΠΑΑΠ) Ξένη Κορόγιαννη, ευχαρίστησε τους νέους της πόλης του Περιστερίου (μαθητές, φοιτητές, αθλητές), καθώς και τους δημότες και τους εργαζόμενους του Δήμου.

Ήταν μια πράξη αγάπης αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς, εξασφαλίζοντας τη δυνατότητα να βοηθούν, κάθε φορά που υπάρχει ανάγκη, τον ίδιο τον εαυτό τους, την οικογένεια τους, τους φίλους τους και τους συμπολίτες.

Το αίμα αποτελεί κοινωνικό αγαθό, που δεν είναι δυνατό να αντικατασταθεί από κανένα φάρμακο και η κοινωνική δράση της εθελοντικής αιμοδοσίας του Δήμου Περιστερίου είναι ένας σημαντικός θεσμός για την τοπική κοινωνία.