Παρελθόν αποτελεί το αξίωμα του  Δημοτικού Συμβούλου του δήμου Λαρισαίων για τον δημοφιλή ηθοποιό Αλέξη Γεωργούλη, ο οποίος με επιστολή που απέστειλε το απόγευμα της Τρίτης στο Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Δημήτρη Τάχο, υπέβαλε την παραίτησή του.

Ο κ. Γεωργούλης, ο οποίος στις τελευταίες δημοτικές εκλογές είχε εκλεγεί με την παράταξη του Κώστα Τζανακούλη, εξήγησε ότι επαγγελματικοί λόγοι δεν του επιτρέπουν να παραβρίσκεται στις συνεδριάσεις και για αυτό το λόγο επέλεξε την παραίτηση.

Ο Αλέξης Γεωργούλης αυτό τον καιρό έχει επαγγελματικές υποχρεώσεις σε Αγγλία και Αμερική και βρίσκεται εκτός Ελλάδος.

Στην επιστολή του, σύμφωνα με τον τοπικό ιστότοπο www.larissanet.gr, ευχαριστεί για την συνεργασία τόσο το Δημοτικό Συμβούλιο όσο και το δήμαρχο Λαρισαίων.  Τέλος ευχαριστεί και τους Λαρισαίους που τον τίμησαν με την ψήφο του και τον εξέλεξαν Δημοτικό Σύμβουλο.

Τη θέση του αναμένεται να λάβει η πρώτη επιλαχούσα Μαρία Κοτάκου.