Την οδύνη του για τον θάνατο της άτυχης εργαζομένης του Δήμου Πύργου εξέφρασε πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης

Γιώργος Πατούλης, πρόεδος ΚΕΔΕ, δήμαρχος Αμαρουσίου

Με αφορμή το θάνατο της εργαζόμενης στον τομέα καθαριότητας στο Δήμο Πύργου, ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης έκανε την εξής δήλωση:

«Εκ μέρους της ΚΕΔΕ θα ήθελα να εκφράσω τη βαθύτατη οδύνη μου για το θάνατο της άτυχης νεαρής γυναίκας η οποία έχασε τη ζωή της εν ώρα υπηρεσίας σήμερα το πρωί, σ’ ένα τραγικό δυστύχημα.

Παράλληλα εκφράζω τα πιο θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια της και στο Δήμο Πύργου.

Όλοι οι εργαζόμενοι στην Αυτοδιοίκηση και ειδικά όσοι απασχολούνται στον τομέα της καθαριότητας, αξίζουν τον απεριόριστο σεβασμό μας για την ευσυνειδησία με την οποία επιτελούν τα καθήκοντα τους, υπό ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες.

Σε αυτό πλαίσιο είναι επιτακτική ανάγκη να ενισχυθούν, με τη συμβολή και της πολιτείας, οι όροι ασφάλειας των εργαζομένων στον τομέα καθαριότητας αλλά και σε όλες τις δημοτικές υπηρεσίες, προκειμένου να προληφθούν ανάλογα δυστυχήματα στο μέλλον».