Δήμος Αθηναίων, Καμίνης, Αθήνα
Γιώργος Καμίνης, Δήμαρχος Αθηναίων

Την απόφαση να διεκδικήσει την ηγεσία του κεντροαριστερού χώρου αποφάσισε ο δήμαρχος της Αθήνας Γιώργος Καμίνης.

Ο κ. Καμίνης προτίθεται να  θέσει υποψηφιότητα, κόντρα στη Φώφη Γεννηματά, για να τεθεί επικεφαλής της Δημοκρατικής Συμπαράταξης και την απόφασή του αυτή αναμένεται να την ανακοινώσει συντόμως με επίσημη δήλωση.

Συνεργάτες του κ. Καμίνη επιβεβαιώνουν ότι ο δήμαρχος Αθηναίων ενδιαφέρεται για τη διεύρυνση του χώρου της κεντροαριστεράς και δεν διαψεύδουν ότι είναι έτοιμος να θέσει υποψηφιότητα για να διεκδικήσει την προεδρία της Δημοκρατικής Συμπαράταξης.

Ο Γιώργος Καμίνης σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων είχε επικοινωνία με ηγετικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ, τον πρόεδρο της ΔΗΜΑΡ, Θανάση Θεοχαρόπουλο και τον επικεφαλής του Ποταμιού Σταύρο Θεοδωράκη.

Οι ίδιες πηγές επισημαίνουν ότι η πιθανή υποψηφιότητά του για την προεδρία της ΔΗΣΥ δεν επηρεάζει τα καθήκοντα του Γιώργου Καμίνη ως δημάρχου Αθηναίων, θέλοντας να σταματήσουν εν τη γενέσει της πιθανή κριτική.