Την ανάπλαση της παιδικής χαράς στη Νέα Πέραμο εξασφάλισε ο Δήμος Μεγαρέων

Γρηγόρης Σταμούλης, Δήμαρχος Μεγαρέων

Στην ανάπλαση της κεντρικής παιδικής χαράς στη Νέα Πέραμο εξασφάλισε ο Δήμος Μεγαρέων σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής.

Η Περιφερειάρχης Αττικής, Ρένα  Δούρου και ο Δήμαρχος Μεγαρέων, Γρηγόρης Σταμούλης, προχώρησαν στην υπογραφή  της σχετικής Προγραμματικής Σύμβασης,

Το έργο έχει προϋπολογισμό 161.560 ευρώ με ΦΠΑ και χρηματοδοτείται από πόρους της Περιφέρειας, ενώ θα δημοπρατηθεί και θα εκτελεστεί από τον Δήμο Μεγαρέων. Οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν στην παιδική χαρά της Νέας Περάμου, επί της οδού Εθνικής Αντιστάσεως.  Το έργο περιλαμβάνει οικοδομικά και υδραυλικά έργα, εργασίες πρασίνου καθώς και ξύλινες / μεταλλικές κατασκευές (στέγαστρα, όργανα παιδικής χαράς).

Σκοπός της παρέμβασης είναι η αναβάθμιση της παιδικής χαράς με γνώμονα την ασφάλεια των παιδιών. Οι αλλαγές θα πραγματοποιηθούν με βάση τις ισχύουσες εθνικές και ευρωπαϊκές προδιαγραφές ασφάλειας και πιστοποίησης.