Τα «20α Ακριτίδεια» από τις 28 Ιουνίου στην Αλεξανδρούπολη

Τα «20α Ακριτίδεια», το Πανελλήνιο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ετοιμάζονται να ξεκινήσουν, από τις 28 Ιουνίου έως τις 2 Ιουλίου, στην Αλεξανδρούπολη τα «20α Ακριτίδεια». Πρόκειται για το Πανελλήνιο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Φέτος το Πρωτάθλημα θα φιλοξενηθεί στα γήπεδα του Δήμου Αλεξανδρούπολης και τη διοργάνωση έχει αναλάβει ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Ν. Έβρου με τη συνδιοργάνωση του Δήμου Αλεξανδρούπολης.

Σε αυτό θα συμμετέχουν 20 ομάδες από την Ελλάδα και την Κύπρο και οι αγώνες θα διεξαχθούν σε πέντε ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Ο τελικός για την ανάδειξη του Πρωταθλητή θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Γήπεδο «Μαρίνος Δαστερίδης» (Καππαδοκίας) την Κυριακή 2 Ιουλίου στις 10:30 π.μ..

Στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος αναμένεται να επισκεφτούν το Δήμο Αλεξανδρούπολης περισσότεροι από 700 συμμετέχοντες, οι οποίοι θα προσφέρουν ενίσχυση στην τοπική οικονομία μέσω του αθλητικού τουρισμού.