Συνέχεια των κινητοποιήσεων τους αποφάσισε η ΠΟΕ-ΟΤΑ

ΠΟΠ-ΟΤΑ

Τη συνέχεια των κινητοποιήσεων αποφάσισε η Εκτελεστική Επιτροπή της ΠΟΕ-ΟΤΑ παρά τη νέα πρόταση της κυβέρνησης μετά τη συνάντησή τους με τον Αλέξη Τσίπρα.

Την Πέμπτη θα πραγματοποιήσουν νέα 24ωρη απεργία και τότε θα συνεδριάσει εκ νέου η Εκτελεστική Επιτροπή της ΠΟΕ-ΟΤΑ προκειμένου να επανεξετάσει τη στάση της.

Στο μεταξύ, συνεχίζονται οι αποκλεισμοί των αμαξοστασίων των δήμων και των ΧΥΤΑ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνεται η αποκομιδή των σκουπιδιών.

Κατά τη συνάντησή που είχαν με τον τον κ. Τσίπρα οι εκπρόσωποι της ΠΟΕ-ΟΤΑ το πρωί της Τρίτης, η κυβέρνηση κατέθεσε νέα βελτιωμένη πρόταση τεσσάρων σημείων.

Σε αυτά συμπεριλαμβάνονταν απάλειψη των ορίων ηλικίας, η επιπλέον μοριοδότηση για τους υφιστάμενους συμβασιούχους, 2.500 μόνιμες προσλήψεις και η πολιτική δέσμευση ότι η αποκομιδή απορριμμάτων θα γίνεται από τους δήμους και όχι από ιδιώτες.