Συνάντηση Γ. Πατούλη με αντιπροσώπους της ΠΟΕ-ΟΤΑ για το θέμα της αξιολόγησης στους δήμους

Συνάντηση με την  αντιπροσωπεία της Εκτελεστικής Επιτροπής της  ΠΟΕ -ΟΤΑ θα έχει σήμερα Δευτέρα 16 Οκτωβρίου, ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στις 3 το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΕΔΕ Γενναδίου 8.

Κεντρικό θέμα της συνάντησης θα είναι  αξιολόγηση στους δήμους, ενώ θα γίνει συζήτηση γενικότερα και για τα εργασιακά προβλήματα που αφορούν τους δημοτικούς υπαλλήλους.

Να σημειωθεί ότι ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης με πρόσφατη δήλωσή του είχε αναφερθεί στο σχετικό ζήτημα της αξιολόγησης.

Όπως είχε επισημάνει «το υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης οφείλει να καλέσει σε διάλογο τη ΚΕΔΕ και την ΠΟΕ –ΟΤΑ, καθώς είναι επιβεβλημένο να ληφθούν υπόψη για το χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης τα ειδικά κριτήρια που ισχύουν. Στην Αυτοδιοίκηση  υπάρχουν ειδικές κατηγορίες εργαζομένων που δεν  συμπίπτουν με εκείνες της δημόσιας διοίκησης όπως π.χ.  οδοκαθαριστές κ.α..».