Συγχαρητήρια επιστολή του Δημάρχου Καστοριάς στην πρώτη Ελληνίδα φοιτήτρια με σύνδρομο Down

Συγχαρητήρια επιστολή προς την Μαρία Νίτσα, την πρώτη Ελληνίδα φοιτήτρια με σύνδρομο Down, απέστειλε ο δήμαρχος Καστοριάς, Ανέστης Αγγελής.

Η Μαρία Νίτσα αποφοίτησε από το Λυκείου Μεσοποταμίας Καστοριάς και πέτυχε να περάσει στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών Φλώρινας.

Η επιστολή του κ. Αγγελή έχει ως εξής:

Αγαπητή Μαρία, Αγαπητή Μαρία,

Θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.Είμαστε όλοι περήφανοι για σένα, διότι μας δίδαξες ότι όταν υπάρχει θέληση, ξεπερνούνται όλα τα εμπόδια.

Ταυτόχρονα, όμως, η δήλωσή σου ότι αναζητούσες την επιτυχία επειδή «ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ» (φράση που εμπεριέχει την έννοια της ανιδιοτελούς αγάπης), αναδεικνύει το μεγαλείο της ψυχής σου και το ήθος σου.

Σου εύχομαι καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα. Θερμά συγχαρητήρια σε σένα, στους γονείς σου και στους δασκάλους σου.

Ο Δήμαρχος Καστοριάς
Ανέστης Αγγελής