«Ενεργός» στη μάχη κατά του καρκίνου του παχέος εντέρου ο Δήμος Γαλατσίου

Γιώργος Μαρκόπουλος
Γιώργος Μαρκόπουλος, Δήμαρχος Γαλατσίου

Να συμμετέχουν ενεργά στην εκστρατεία του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων κατά του Καρκίνου του παχέος εντέρου, καλεί τους δημότες του Γαλατσίου το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου.

Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων, μέλος του Δικτύου του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, έχει ανακηρύξει το 2017 ως Διαδημοτικό Έτος Πρόληψης του Καρκίνου του παχέος εντέρου.

Το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Γαλατσίου συμμετέχει ενεργά και σε αυτήν την Εκστρατεία και για τον λόγο αυτό προτρέπει τους κατοίκους:

1. Να κάνουν τον ετήσιο έλεγχο Ανίχνευσης Αιμοσφαιρίνης Κοπράνων, αν είναι 50 έως 75 ετών (ειδική τιμή 3€ στα συνεργαζόμενα κέντρα)
2. Να εγγραφούν στο λογισμικό των ΚΕΠ ΥΓΕΙΑΣ του Δήμου για να ενημερώνονται εγκαίρως για την επανεξέταση τους
3. Να λάβουν ηλεκτρονικά το ενημερωτικό υλικό κάνοντας «like» στην σελίδα των συνεργαζόμενων Διαγνωστικών Κέντρων στο facebook, ή μέσω e-mail
4. Ανασφάλιστοι και απόροι, θα εξυπηρετούνται δωρεάν από δημόσια νοσοκομεία και μονάδες υγείας Π.Ε.Δ.Δ.Υ

Για συμμετοχή στο πρόγραμμα πρόληψης και σχετικές πληροφορίες απευθυνθείτε στο ΚΕΠ Υγείας του Δήμου (Γ.Βάσσου 5 & Αγ.Γλυκερίας 22)στα τηλέφωνα: 2102222011, 2132055376, από τις 09:00πμ -14.00μμ.

Συνεργαζόμενα διαγνωστικά κέντρα του Γαλατσίου για το πρόγραμμα πρόληψης του Καρκίνου του Παχέως Εντέρου

· Microcheck Κ.Κάσπαρης, Λ.Βεΐκου 15-17
· Σαμέλη Βασιλική & Παναγιωτακοπούλου Ασπασία,