Στο πλευρό της Ιεράς Μητρόπολης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής στέκονται οι δήμαρχοι της περιοχής, αλλά και η αντιπεριφέρεια Ανατολικής Αττικής, στηρίζοντας τη Μονάδα Ανακούφιστικής Φροντίδας «Γαλιλαία».

Την Τετάρτη, 6 Σεπτεμβρίου, οι επικεφαλής των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης βρέθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της μονάδας, όπου πραγματοποίησαν σύσκεψη μετά από πρόσκληση του μητροπολίτη Νικόλαου.

Ειδικότερα, στη συνάντηση παρευρέθηκαν ο αντιπεριφερειάρχης Ανατολικής Αττικής Πέτρος Φιλίππου, οι δήμαρχοι Παλλήνης Θανάσης Ζούτσος, Σπάτων – Αρτέμιδος Δημήτρης Μάρκου, Ραφήνας – Πικερμίου Βαγγέλης Μπουρνούς, Παιανίας Σπύρος Στάμου, Κρωπίας Δημήτρης Κιούσης, Μαρκοπούλου – Μεσογαίας Σωτήρης Μεθενίτης και Λαυρεωτικής Δημήτρης Λουκάς, ο αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης του Δήμου Σαρωνικού Σταμάτης Γκίνης, ο πρώην νομάρχης Ανατολικής Αττικής Λεωνίδας Κουρής, καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες.

Ο μητροπολίτης Νικόλαος ενημέρωσε τους συμμετέχοντες στη συνάντηση για την ολοκλήρωση του ξενώνα ανακουφιστικής φροντίδας της «ΓΑΛΙΛΑΙΑΣ», ο οποίος αναμένεται να λειτουργήσει το φθινόπωρο του 2017 και θα παράσχει ολοκληρωμένη και εξειδικευμένη φροντίδα κυρίως σε ογκολογικούς ασθενείς που βρίσκονται στο τελευταίο στάδιο της νόσου και διαμένουν στην περιοχή των Μεσογείων και της Λαυρεωτικής.

Στη συζήτηση που ακολούθησε ο μητροπολίτης Νικόλαος αναφέρθηκε μεταξύ άλλων και στην πολύτιμη αρωγή της Περιφέρειας Αττικής, η οποία εξασφάλισε τη χρηματοδότηση για την ανάπλαση του χώρου με το ποσό των 450.000 ευρώ, ενώ όλοι οι παριστάμενοι επικεντρώθηκαν στους τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν οι δημοτικές αρχές και οι τοπικές κοινωνίες να βοηθήσουν στο έργο αυτό της μητρόπολης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής.