Στάσεις «δροσιάς» στο κέντρο των Τρικάλων – Μια πρωτότυπη λύση για τον καύσωνα

Ο Δήμος Τρικκαίων εγκατέστησε το πρώτο Cool Point (Σημείο Δροσιάς, κατά λέξη) έξω από το Δημαρχείο, προσφέροντας ανάσες σε όσους καίγονται από τον καύσωνα.

Όπως εξηγεί ο Δήμος, πρόκειται για μια κατασκευή, η οποία με το πάτημα ενός κουμπιού πετά δροσοσταλίδες και αμέσως αλλάζει τη θερμοκρασία στο συγκεκριμένο σημείο. Όλα γίνονται με το απλό πάτημα ενός κουμπιού στη βάση της «στάσης», στην οποία τοποθετήθηκε το συγκεκριμένο σύστημα.

Αμέσως οι επισκέπτες και οι τρικαλινοί επωφελήθηκαν της κατασκευής και άρχισαν να τη χρησιμοποιούν, ειδικά τώρα, με τις θερμοκρασίες να «καίνε» στον κάμπο. Οι συγκεκριμένες «Στάσεις Δροσιάς» θα τοποθετηθούν και σε άλλα, κεντρικά σημεία της πόλης το αμέσως επόμενο διάστημα.