Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκε ο Δήμος Σαμοθράκης – Ξεκίνησε η καταγραφή των ζημιών

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκε, όπως αναμενόταν, ο Δήμος Σαμοθράκης έπειτα από τις μεγάλες καταστροφές σε βασικές υποδομές του νησιού που προκάλεσε η έντονη κακοκαιρία το βράδυ της Δευτέρας.

Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας, Γιάννη Καπάκη, ο δήμος κηρύχτηκε και επίσημα σε Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης, με τις σημαντικότερες ζημιές να καταγράφονται στα κτήρια του Δημαρχείου και του Κέντρου Υγείας.

Ήδη έχει γίνει αποστολή φαρμάκων και υγειονομικού υλικού από το Νοσοκομείο Ξάνθης και από λοιπές δομές της 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας. Σήμερα το πρωί θα μεταβεί στο νησί τεχνικό κλιμάκιο της 4ης ΥΠΕ, προκειμένου να γίνει εκτίμηση των τεχνικών ζητημάτων και να τεθεί σε λειτουργία ξανά το Κέντρο Υγείας.

Από την αυτοψία που διενεργήθηκε προέκυψε πρόβλημα με τα δίκτυα ύδρευσης του νησιού και καταβάλλονται από την πρώτη στιγμή προσπάθειες των τεχνικών κλιμακίων να αποκατασταθεί το πρόβλημα το συντομότερο δυνατόν και να αποκατασταθεί η υδροδότηση.

Στο νησί μετέβη ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών, Χρήστος Σπίρτζης, επικεφαλής κλιμακίου αποτελούμενο από τον γενικό γραμματέα Πολιτικής Προστασίας, Γιάννη Καπάκη, τον γενικό γραμματέα Υποδομών, Γιώργο Δέδε, και τον αναπληρωτή γενικό γραμματέα του υπουργείου Υγείας, Σταμάτη Βαρδαρό, προκειμένου να εκτιμηθεί άμεσα και από κοντά η κατάσταση και να συντονιστούν οι αναγκαίες ενέργειες για τη λήψη των απαραίτητων μέτρων για την αντιμετώπιση των καταστροφών.

Ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών για την αντιμετώπιση της κατάστασης ανακοίνωσε την άμεση εφαρμογή σχεδίου ολιστικής αντιμετώπισης του χρόνιου προβλήματος παντελούς έλλειψης αντιπλημμυρικού σχεδιασμού στην περιοχή, με συγκεκριμένο επιχειρησιακό σχέδιο αντιπλημμυρικών έργων και διαχείρισης υδάτων, ώστε να μην επαναληφθεί τέτοιο φαινόμενο και να θωρακιστεί η Χώρα της Σαμοθράκης οριστικά. Σημειώνεται ότι στον οικισμό καταλήγουν τέσσερα ρέματα, χωρίς την ύπαρξη ικανού δικτύου για την απορροή τέτοιας ποσότητας υδάτων. Συνέπεια αυτού ήταν τεράστιες ποσότητες φερτών υλικών, λάσπης και βράχων να σωρευτούν εντός του παραδοσιακού οικισμού της Χώρας της Σαμοθράκης.

Τα συνεργεία του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, της Εγνατίας Οδού ΑΕ και της ΥΑΣΒΕ, βρίσκονται ήδη στο νησί, για να συμβάλλουν στις αποκαταστάσεις στο οδικό δίκτυο και στα δίκτυα των υδραυλικών και μηχανολογικών εγκαταστάσεων του νησιού και την ενίσχυση του δήμου και της Περιφέρειας που δεν διαθέτουν την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή, αλλά και τους ανθρώπινους πόρους για την αντιμετώπιση της κατάστασης, για την καταγραφή των ζημιών

Οι αυτοψίες για την καταγραφή των ζημιών των πληγέντων, ώστε να προχωρήσουν άμεσα οι αποζημιώσεις, ξεκινούν σήμερα, από τα συνεργεία του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών της Διεύθυνσης Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών (ΔΑΕΦΚ) που βρίσκονται ήδη στο νησί από την πρώτη στιγμή, σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς.

Πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ