Σέρρες: Η πρώτη πίστα dragster στην Ελλάδα εγκαινιάστηκε στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών

Στο κυρίαρχο σημείο αναφοράς στον μηχανοκίνητο αθλητισμό στην Ελλάδα επιθυμούν να μετατραπούν οι Σέρρες, με τη σημαντική συμβολή του Αυτοκινητοδρόμιου Σερρών, το οποίο εμπλουτίζει τις δυνατότητές του με την πρώτη πίστα dragster στην Ελλάδα.

«Πρόκειται για την μοναδική πίστα για το άθλημα του dragster στην Ελλάδα και η δημιουργία της εντάσσεται στις προσπάθειες όλων μας, ώστε το Αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών και οι υποδομές του ν’ αναβαθμιστούν, τώρα που ο ανταγωνισμός αναμένεται να ενταθεί εξ αιτίας της κατασκευής πιστών σε γειτονικές χώρες», τόνισε, κατά τη διάρκεια της τελετής Αγιασμού της νέας πίστας ο Δήμαρχος Σερρών κ. Πέτρος Αγγελίδης.

Ο κ. Αγγελίδης αναφέρθηκε στην σημασία και τον ρόλο του Αυτοκινητοδρομίου, σε σχέση με την περαιτέρω ανάπτυξη του ελληνικού μηχανοκίνητου αθλητισμού και της σερραϊκής κοινωνίας.

Στην τελετή παρέστησαν η υφυπουργός Μακεδονίας-Θράκης κα Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά, η βουλευτής κα Φωτεινή Αραμπατζή, ο αντιπεριφερειάρχης κ. Ιωάννης Μωϋσιάδης, ο Δήμαρχος Σερρών κ. Πέτρος Αγγελίδης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Θεόδωρος Αραμπατζής, περιφερειακοί, δημοτικοί σύμβουλοι εκπρόσωποι αρχών και η διοίκηση του Αυτοκινητοδρομίου με επί κεφαλής τον Πρόεδρο κ. Βασίλειο Παπαβασιλείου.

Επισημαίνεται ότι αυτή η νέα πίστα, με το απαιτούμενο (κατά τις διεθνείς προδιαγραφές) μήκος 900 μέτρων προέκυψε από την επέκταση της κεντρικής ευθείας του Αυτοκινητοδρομίου, μετά την πρόταση-αίτημα των αθλητών και της Λέσχης Ντράγκστερ Οδηγών Ελλάδας-ΛΕΝΟΕ.

Τέλος, να σημειωθεί ότι ο Αγιασμός του Σαββάτου σηματοδότησε ουσιαστικά και την έναρξη του 3ου Γύρου του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Dragster, ο οποίος ολοκληρώθηκε την Κυριακή (18/6) με την συμμετοχή αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, των οποίων η μάχη με το χρονόμετρο στα 400 μέτρα ήταν θεαματική και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του πλήθους των φιλάθλων-επισκεπτών που κατέκλυσαν το Αυτοκινητοδρόμιο.