Π. Σκουρλέτης: Το φθινόπωρο θα παρουσιαστεί στη Βουλή η νομοθετική ρύθμιση για τους συμβασιούχους

Το φθινόπωρο θα παρουσιαστεί στη Βουλή η νέα νομοθετική ρύθμιση για την επίλυση του προβλήματος των συμβασιούχων των Δήμων, ανέφερε από το βήμα του κοινοβουλίου ο υπουργός Εσωτερικών Πάνος Σκουρλέτης.

Η νομοθετική ρύθμιση, ανέφερε ο κ. Σκουρλέτης, θα πρέπει να είναι συμβατή με το Σύνταγμα και τις Ευρωπαϊκές Οδηγίες. Ταυτόχρονα θα πρέπει να πείσει τους Θεσμούς ότι το τέλος στην εργασιακή ομηρία αυτών των εργαζομένων, οι οποίοι εργάζονται για πολλά χρόνια στις ίδιες θέσεις, δεν συνιστά νέες προσλήψεις και δεν επιβαρύνει περαιτέρω τον προϋπολογισμό.

Ο υπουργός Εσωτερικών κατηγόρησε ευθέως τη ΝΔ ότι, ενώ η κυβέρνηση προσπαθεί να θεμελιώσει μια δίκαιη ρύθμιση για το πρόβλημα των συμβασιούχων, εκείνη έχει συγκροτήσει μια «ιδιότυπη ιερή συμμαχία», έχει θορυβήσει τους δανειστές και μαζί με τα ΜΜΕ μόνο σκοπό έχει να υπονομεύσει την κυβέρνηση.

Το μέλλον των συμβασιούχων συζητήθηκε με αφορμή επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή των ΑΝΕΛ Θανάση Παπαχριστόπουλου που ζήτησε να ενημερωθεί ποιο θα είναι το μέλλον των συμβασιούχων του προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι», καθώς πρόκειται για περίπου 3.500 εργαζόμενους που εργάζονται για πολλά χρόνια στην ίδια δουλειά. Οι συμβασιούχοι του Προγράμματος στο Σπίτι πραγματοποιούν σήμερα πανελλαδική 24ωρη απεργία.

«Θεωρώ απολύτως δίκαιο το αίτημα αυτών των ανθρώπων οι οποίοι διεκδικούν το αυτονόητο δικαίωμά τους. Δεν γίνεται αυτοί οι άνθρωποι που μπορεί να εργάζονται και 15 χρόνια, αδιαλείπτως στις ίδιες θέσεις εργασίας, με διαρκώς ανανεούμενες συμβάσεις, να είναι σε ένα καθεστώς συνεχούς εργασιακής ομηρίας», είπε ο υπουργός Εσωτερικών Πάνος Σκουρλέτης και πρόσθεσε πως πρόκειται για μια πραγματικότητα την οποία «οφείλουμε ως Πολιτεία να αναγνωρίσουμε».

Αναφερόμενος στους δήμος, ο κ. Σκουρλέτης τόνισε: «Η αυτοδιοίκηση πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Δεν μπορεί σε μια δύσκολη περίοδο, να προσπαθούν διάφορες δυνάμεις που εμπνέονται από τη λογική της αγοράς, να προσπαθούν τώρα να μην εφαρμόσουν τη ρύθμιση και να οδηγήσουν την αποκομιδή των απορριμμάτων σε ιδιωτικές εταιρείες. Βεβαίως αυτές οι δυνάμεις έχουν την απόλυτη στήριξη του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης ο οποίος και στην πρόσφατη συνέντευξή του είπε ότι  – ναι – και θέλουμε να μειώσουμε το Δημόσιο, δηλαδή, θέλει να οδηγηθούμε ξανά σε απολύσεις και από το 1 προς 4 να πάμε στο 1 προς 5».