Π. Σκουρλέτης: Τις επόμενες εβδομάδες θα οριστικοποιηθεί ο αριθμός των συμβασιούχων που θα προσληφθούν μέσω ΑΣΕΠ

Πάνος Σκουρλέτης

Περίπου 5.000 συμβασιούχοι των δήμων  θα προσληφθούν μέσω ΑΣΕΠ, τόνισε ο υπ. Εσωτερικών, Πάνος Σκουρλέτης, ο οποίος διευκρίνισε ότι ο αριθμός θα οριστικοποιηθεί τις αμέσως επόμενες εβδομάδες.

Συνολικά υπάρχουν 6.100 συμβασιούχοι στην καθαριότητα των δήμων, είπε ο υπουργός και συμπλήρωσε πως το κόστος δεν επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό, αλλά τα ανταποδοτικά τέλη των δήμων, εξήγησε ο κ. Σκουρλέτης.

Είπε πως έως το τέλος του έτους θα έχει ψηφιστεί η απλή αναλογική για τις εκλογές στην Τοπική Αυτοδιοίκηση και προανήγγειλε ότι με τον ίδιο νόμο θα αποσυνδεθεί η διενέργεια των εκλογών ταυτόχρονα με τις ευρωεκλογές. «Θα πάμε μερικούς μήνες μπροστά τις εκλογές» είπε χαρακτηριστικά.