Ποινή κάθειρξης 15 ετών επιβλήθηκε στον Δήμαρχο Ελαφονήσου

Ποινή κάθειρξης 15 ετών επέβαλε το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Καλαμάτας, στον δήμαρχο Ελαφονήσου, Χαράλαμπο Λιάρο, για απάτη κατ’ εξακολούθηση σε βάρος του ελληνικού δημοσίου.

Το Δικαστήριο αναγνώρισε στον δήμαρχο Ελαφονήσου το ελαφρυντικό του πρότερου έντιμου βίου.

Μαζί με τον δήμαρχο Ελαφονήσου καταδικάστηκαν 13 ακόμη άτομα σε ποινές από 10 έως 15 χρόνια, μεταξύ των οποίων και ένας συμβολαιογράφος.

Η καταδίκη αφορά υπόθεση πώλησης δασικών εκτάσεων στην περιοχή της παραλίας του Σίμου. Η ακροαματική διαδικασία εξέτασε 17 επίδικα συμβόλαια, ενώ εκκρεμούν κι άλλες δικογραφίες για παράνομες οικοπεδοποιήσεις δασικών εκτάσεων και εκτάσεων του δημοσίου στην Ελαφόνησο μέσω 135 παράνομων συμβολαίων που πρόκειται να εκδικασθούν το επόμενο διάστημα.

Στο δήμαρχο Ελαφονήσου (όπως και στους υπόλοιπους 13 καταδικασθέντες) επιβλήθηκε και 3ετης στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων κι εδώ εγείρεται πλέον το ερώτημα, εάν ο Χαράλαμπος Λιάρος μπορεί να παραμείνει στην θέση του δημάρχου, παρά το γεγονός ότι το δικαστήριο έκανε δεκτό το αίτημα της υπεράσπισης, η έφεση να έχει ανασταλτικό χαρακτήρα σε ότι αφορά την εκτέλεση της επιβληθείσας ποινής.

Γι αυτό και σε όλους τους καταδικασθέντες επιβλήθηκαν οι περιοριστικοί όροι της εμφάνισης κάθε μήνα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής κατοικίας τους και απαγόρευσης εξόδου από την χώρα.

Στο εδώλιο του κατηγορουμένου κάθισαν 14 ακόμη άτομα, μεταξύ των οποίων και ένας συμβολαιογράφος 13 εκ των οποίων καταδικάστηκαν σε ποινές από 10 έως 15 χρόνια.

Αθωώθηκε ένας 83χρονος, για τον οποίο όπως τόνισε ο συνήγορός του δεν είχε ουδεμία ανάμιξη στην απάτη.