Παύθηκε από τα καθήκοντά του ο Διευθυντής Τεχνικών Έργων Χαλκιδικής λόγω «μαύρων εισοδημάτων»

Παύθηκε από τα καθήκοντά του ως διευθυντή Τεχνικών Έργων Χαλκιδικής ο υπάλληλος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας που ελέγχεται για «μαύρα εισοδήματα», τα οποία φέρεται να έφθαναν τα 700.000 ευρώ. Νωρίτερα, ελεγκτές του Σώματος Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης είχαν εντοπίσει αδικαιολόγητα εισοδήματα στους τραπεζικούς του λογαριασμούς, ενώ ο φάκελος της δικογραφίας διαβιβάστηκε στην αρμόδια Εισαγγελία.

Όπως έγινε γνωστό από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, ο Περιφερειάρχης Απόστολος Τζιτζικώστας, μόλις έγινε γνωστή η υπόθεση και παρά το γεγονός ότι δεν έχει λάβει η περιφέρεια κάποιο επίσημο πόρισμα, προχώρησε στην παύση του υπαλλήλου από τα καθήκοντα του διευθυντή Τεχνικών Έργων Χαλκιδικής και όρισε νέο διευθυντή.