Παραδόθηκε προς χρήση το καινοτόμο σύστημα seatrac στην πλαζ του ΕΟΤ Δήμου Αλεξανδρούπολης

seatrack Αλεξανδρούπολη

Παραδόθηκε προς χρήση από τον Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης, κ. Ευάγγελο Λαμπάκη, το καινοτόμο σύστημα seatrac που επιτρέπει την αυτόνομη πρόσβαση στη θάλασσα σε άτομα με αναπηρία, στη πλαζ του ΕΟΤ.

Το seatrac επιτρέπει σε άτομα με αναπηρία να εισέλθουν από την παραλία στη θάλασσα χωρίς να χρειάζονται τη βοήθεια συνοδών, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους συμπολίτες μας να απολαμβάνουν χωρίς δυσκολία τις χαρές της θάλασσας.

Η προμήθεια και τοποθέτηση του συστήματος εντάσσεται στην πολιτική που εφαρμόζει ο Δήμος Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με τον Νομαρχιακό Σύλλογο ΑμΕΑ Ν. Έβρου, ώστε να διευκολυνθεί η ισότιμη πρόσβασή τους τόσο στο κέντρο της πόλης όσο και στις παραλίες.