Παράταση των κινητοποιήσεών της αποφάσισε η ΠΟΕ-ΟΤΑ

ΠΟΠ-ΟΤΑ

Τη συνέχεια των κινητοποιήσεών της αποφάσισε η ΠΟΕ-ΟΤΑ, για το θέμα των συμβασιούχων – παρατασιούχων των δήμων.

Ειδικότερα, αποφασίστηκε η συνέχιση των καταλήψεων των αμαξοστασίων των δήμων και των ΧΥΤΑ όλης τη χώρας, τουλάχιστον έως και την επόμενη Πέμπτη, η αποχή από τα καθήκοντα των εργαζομένων το προσεχές Σαββατοκύριακο, στάση εργασίας τη Δευτέρα από τις 11 το πρωί έως τις 3 το απόγευμα, καθώς και 24ωρη πανελλαδική απεργία την Πέμπτη 29 του μηνός με την πραγματοποίηση μεγάλων συλλαλητηρίων στην Αθήνα και σε άλλες μεγάλες πόλεις.

Η στάση της ΠΟΕ-ΟΤΑ θα επανακαθοριστεί την επόμενη Πέμπτη μετά το συλλαλητήριο που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα την ίδια μέρα.

Η παράταση των κινητοποιήσεων αναμένεται, πάντως, να επιδεινώσει την κατάσταση με τη συσσώρευση σκουπιδιών στους δρόμους των μεγάλων πόλεων. Οι Δήμοι έχουν ήδη απευθύνει έκκληση στους πολίτες, στα μέτρα του δυνατού, να μην κατεβάζουν σκουπίδια στους δρόμους.

Εν τω μεταξύ,  ο υπουργός Εσωτερικών, Πάνος Σκουρλέτης, κατά τη διάρκεια της συνάντησης του, με το Δ.Σ της ΚΕΔΕ κατέθεσε νέα πρόταση την οποία  προτίθεται να καταθέσει άμεσα στη Βουλή.