Ο Δήμος Ραφήνα Πικερμίου προχωρά προς το μέλλον – Εγκαταστάθηκε ο νέος σταθμός φόρτισης ηλεκτρικών αυτοκινήτων

Ένα μεγάλο βήμα προς το μέλλον των μεταφορών ολοκλήρωσε ο Δήμος Ραφήνας Πικερμίου, ο οποίος σε συνεργασία με το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, εγκατέστησε έναν πρότυπο σταθμό φόρτισης ηλεκτρικών αυτοκινήτων μπροστά από το Πνευματικό Κέντρο Ραφήνας επί της Αραφηνίδων Αλών. Μάλιστα, η φόρτιση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων θα είναι δωρεάν.

Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν αρχίσει σταδιακά να καταλαμβάνουν όλο και μεγαλύτερο μερίδιο στην παγκόσμια αγορά, με τις μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες να δηλώνουν πως στο εγγύς μέλλον θα επικεντρωθούν στη συγκεκριμένη παραγωγή, εγκαταλείποντας τα συμβατικά αυτοκίνητα.

Η τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί βασίζεται στην παραγωγή ενέργειας από φωτοβολταϊκά και στην διοχέτευση της παραγόμενης ενέργειας στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ.