Ο Δήμος Ραφήνας-Πικερμίου προωθεί τα στρατηγικό του σχεδιασμό – Πράσινο φως για έργα υποδομής σε Ντράφι και Διώνη

Μπουρνούς

Ο δήμος Ραφήνας-Πικερμίου προωθώντας το στρατηγικό σχεδιασμό που έχει εκπονήσει για μια ολοκληρωμένη ανάπτυξη στη δημοτική ενότητα Πικερμίου ενέκρινε τις επικαιροποιήσεις των μελετών για έργα υποδομής στις περιοχές του Ντράφι και της Διώνης.

Όπως αναφέρει σε ανακοίνωση του ο Δήμος, «σε συνεργασία με το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών ενημερώνει τους κατοίκους ότι η Κεντρική Συντονιστική Επιτροπή στη σημερινή της συνεδρίαση γνωμοδότησε θετικά:

1. Υπέρ της επικαιροποίησης της μελέτης «ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟΡΡΟΗΣ OΜΒΡΙΩΝ ΣΤΟ ΝΤΡΑΦΙ»

2. Υπέρ της επικαιροποίησης της μελέτης «ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟΡΡΟΗΣ ΟΜΒΡΙΩΝ ΣΤΗ ΔΙΩΝΗ»

3. Υπέρ της έναρξης της διαδικασίας ανάθεσης της μελέτης «ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΣΤΙΣ ΟΡΙΟΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΡΕΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ ΚΑΙ ΔΙΩΝΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΡΑΦΗΝΑΣ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ»

Οι παραπάνω μελέτες, σε συνδυασμό με την έκδοση ΦΕΚ για την οριοθέτηση των ρεμάτων Βαλανάρη και Δασαμάρι, για τις οποίες έχει γνωμοδοτήσει θετικά το σημερινό δημοτικό συμβούλιο του δήμου Ραφήνας-Πικερμίου με τις οποίες αναμένεται να δημιουργηθεί το θεσμικό πλαίσιο για την έναρξη κατασκευής των έργων απορροής των όμβριων στην περιοχή Ντράφι και Διώνη.

Ο δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου
Ευάγγελος Μπουρνούς»