Ο Δήμος Παρανεστίου συμμετέχει στις δράσεις της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δράμας, «Πνοές Ζωής»

Acropolis of Platania

Ο Δήμος Παρανεστίου συμμετέχει στις δράσεις που διοργανώνει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Δράμας στα πλαίσια των εκδηλώσεων Περιβάλλον και Πολιτισμός 2017 : “Πνοές Ανέμων”

Οι δράσεις ξεκίνησαν την Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2017, από την ακρόπολη Πλατανιάς. Στις 9.00 π.μ. στο δημοτικό σχολείο Πλατανιάς η κυρία Πουλιούδη Βασιλική ενημέρωσε για τα αρχαιολογικά δεδομένα μέσω φωτογραφικού υλικού με τις ανασκαφικές δράσεις από την έκθεση φωτογραφίας της Πλατανιάς και ενημέρωση με θέμα τις ανεμογεννήτριες από εκπροσώπους της εταιρείας ΙΚΤΙΝΟΣ. Κατόπιν, ακολούθησε επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο.

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017, στις 9:00 π.μ. πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης για τα αρχαιολογικά δεδομένα της Αδριανής στην αίθουσα του κοινοτικού διαμερίσματος Αδριανής από την κυρία Πουλιούδη Βασιλική και ενημέρωση για τις ανεμογεννήτριες από τους εκπροσώπους της εταιρείας ΙΚΤΙΝΟΣ. Ακολούθησε  επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της ακρόπολης Αδριανής.

Το απόγευμα της Παρασκευής, στις 19:30 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση ενημέρωσης με θέμα «Περιβάλλον και Πολιτισμός 2017: «Πνοές Ανέμων» για το κοινό στη κεντρική αίθουσα του Διοικητηρίου Δράμας.