Νίκαια – Αγ. Ιωάννης Ρέντη: Έργα αναβάθμισης σε 15 παιδικές χαρές υλοποιεί άμεσα ο Δήμος

Εργασίες αναβάθμισης 15 παιδικών χαρών της περιοχής, με σκοπό να προσφέρουν μεγαλύτερη χαρά αλλά και μεγαλύτερη ασφάλεια στα παιδιά, ξεκινά άμεσα ο Δήμος Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη.

Το έργο με τίτλο «Ανάπλαση παιδικών χαρών Δήμου Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη» είναι προϋπολογισμού 620.922,42 ευρώ με ΦΠΑ, χρηματοδοτείται με πόρους της Περιφέρειας Αττικής ενώ υπογράφηκε ήδη η σχετική Προγραμματική Σύμβαση μεταξύ της Περιφερειάρχη, κ. Ρένας Δούρου και του Δημάρχου Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη, κ. Γιώργου Ιωακειμίδη

Οι παρεμβάσεις, μεταξύ άλλων, θα περιλαμβάνουν την τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικών χαρών και δαπέδων ασφαλείας καθώς και εργασίες φύτευσης και άρδευσης.

Οι εργασίες θα εκτελεσθούν στις παιδικές χαρές επί των οδών Αγ. Σικελιανού, Γρ. Λαμπράκη (στην πλατεία Άρεως), Γούτη και Αρτέμιδος, Εθν. Μακαρίου, Θηβών (στην πλατεία Πράσινος Μύλος), Κεραμεικού (στον λόφο Δεξαμενής), Κλεάρχου και Ματρόζου, Αναλήψεως, Πλάτωνος, Κονδύλη, Μπελογιάννη και Επταλόφου, καθώς και στις παιδικές χαρές στο πάρκο Μπιχάκη, στην πλατεία Βενιζέλου, στην πλατεία Χαλκηδόνας και στην πλατεία Σεφέρη.

Το έργο θα δημοπρατηθεί και θα εκτελεστεί από τον Δήμο Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη.