Με τον Δήμαρχο Λέσβου, Σπύρο Γαληνό, συναντήθηκε ο Πάνος Σκουρλέτης

Η επούλωση των πληγών της Λέσβου από τον πρόσφατο μεγάλο σεισμό βρέθηκε στο επίκεντρο της συνάντησης του υπουργού Εσωτερικών Πάνου Σκουρλέτη με τον δήμαρχο του νησιού Σπύρο Γαληνό.

Στη συνάντηση συζητήθηκαν οι αυξημένες ανάγκες του δήμου σε πρόσθετη έκτακτη χρηματοδότηση για την αποκατάσταση των ζημιών, η δυνατότητα υποστήριξης των προσπαθειών του δήμου με έκτακτο προσωπικό και με τους ανάλογους πόρους και η διευκόλυνση των υπηρεσιών του για την υλοποίηση εν εξελίξει έργων και προγραμμάτων, καθώς το ειδικευμένο προσωπικό έχει διατεθεί για τη διαχείριση των συνεπειών του σεισμού.

Ο κ. Σκουρλέτης διαβεβαίωσε τον κ. Γαληνό ότι το υπουργείο θα εξετάσει τα περιθώρια στήριξης του δήμου, ενώ να σημειωθεί ότι ο υπουργός έχει εγκρίνει χρηματοδοτήσεις του δήμου Λέσβου συνολικού ύψους 750.000 ευρώ, για έργα σχετικά με την αντιμετώπιση του φαινομένου της λειψυδρίας, για την αποκατάσταση ζημιών από φυσικές καταστροφές και για την κάλυψη ζημιών που προέκυψαν από τον σεισμό.