Μήνυση κατά παντός υπευθύνου για τις καταστροφές στην Ερμού κατέθεσε ο Δήμος Αθηναίων και ο Εμπορικός Σύλλογος Αθηνών

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να κατατεθεί και αγωγή κατά του υπουργείου Οικονομικών.

Δήμος Αθηναίων, Καμίνης, Αθήνα
Γιώργος Καμίνης, Δήμαρχος Αθηναίων

Μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου για τις καταστροφές καταστημάτων στην οδό Ερμού από ομάδες αντιεξουσιαστών που συμμετείχαν στην πορεία συμπαράστασης για την Ηριάννα, μετά την απόφαση για τη μη αποφυλάκιση της, κατέθεσαν στην Εισαγγελία της Αθήνας ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης και ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών Σταύρος Καφούνος.

Ο κ. Καμίνης άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο Δήμος και Εμπορικός Σύλλογος να καταθέσουν εξ ονόματος των 67 καταστηματαρχών αγωγή σε βάρος του υπουργείου Οικονομικών, διεκδικώντας από το κράτος τις αποζημιώσεις για τη λεηλασία των επιχειρήσεων.

«Υπάρχει η δυνατότητα αποζημιώσεις και μέσα από την αστική ευθύνη του Δημοσίου», δήλωσε ο κ.Καμίνης. «Να καταθέσουμε αγωγή αποζημιώσεως και εξ´ονόματος των καταστηματαρχών σε βάρος του υπουργείου Οικονομικών. Το κράτος έχει υποχρέωση να προστατεύει τους πολίτες του και όταν αυτή την υποχρέωση την αθετεί τότε υποχρεούται να καταβάλει αποζημίωση».