Κόντρα μεταξύ Κυβέρνησης και Νέας Δημοκρατίας μετά την απόφαση της ΠΟΕ-ΟΤΑ για συνέχισης της απεργίας

Πολιτική αντιπαράθεση μεταξύ της Κυβέρνησης και της Νέας Δημοκρατίας έφερε η απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΠΟΕ-ΟΤΑ για τη συνέχιση των κινητοποιήσεων των εργαζομένων στην καθαριότητα των δήμων.

Η ΠΟΕ-ΟΤΑ δεν ικανοποιήθηκε από τη νέα βελτιωμένη πρόταση του πρωθυπουργού κατά τη συνάντησή τους τους πρωί της Τρίτης, θεωρώντας την μια «βάση διαλόγου». Έτσι, συνεχίζονται οι αποκλεισμοί στα αμαξοστάσια των δήμων και οι αποκλεισμοί στους ΧΥΤΑ, ενώ θα πραγματοποιηθεί η προγραμματισμένη 24ωρη πανελλαδική απεργία την προσεχή Πέμπτη, οπότε θα επανακαθοριστεί η περαιτέρω στάση της Ομοσπονδίας.

Ο υπουργός Εσωτερικών, κ. Πάνος Σκουρλέτης δήλωσε πως η απόφαση για τη συνέχιση της κινητοποίησης είναι «μια λάθος απόφαση». Παράλληλα, καταλόγισε ευθύνες στην συνδικαλιστική οργάνωση της Νέας Δημοκρατίας, ΔΑΚΕ, την οποία κατηγόρησε πως κινήθηκε υπέρ της συνέχισης της απεργίας «χάριν επιχειρηματικών συμφερόντων».

«Νομίζω ότι είναι ένα σχέδιο σε εξέλιξη. Την κύρια ευθύνη την έχει ΝΔ και ο κ. Μητσοτάκης, οι οποίοι όμηροι της ιδεοληψίας τους προωθούν ένα σχέδιο για να δημιουργήσουν μια περαιτέρω αναστάτωση . Δεν νοιάζονται για τη δημόσια υγεία και εξυπηρετούν ιδιωτικά συμφέροντα», δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικών Π.Σκουρλέτης μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Alpha.

«Το ποιος προωθεί τα ιδιωτικά συμφέροντα νομίζω ότι είναι φανερό, η ίδια η σημερινή ανακοίνωση της ΝΔ μιλά για την ανάγκη να υπάρξουν συμπράξεις των Δήμων με ιδιώτες. Άρα να μην προωθηθούν οι διαγωνισμοί για νέες θέσεις εργασίας , μόνιμες, σταθερές, μέσω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ. Αυτό να είναι ξεκάθαρο. Είναι φανερό δεν χωράει διαφορετική προσέγγιση. Εμείς ταυτόχρονα αναγνωρίζουμε την εμπειρία αυτών των εργαζομένων, τους δίνουμε επιπλέον μοριοδότηση για να συμμετάσχουν μαζί με όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους σε ένα ανοικτό, αντικειμενικό διαγωνισμό. Είναι μια λύση συμβατή και με την αίσθηση πια του τι είναι κοινωνικά δίκαιο, αλλά και τι είναι νόμιμο και συμβατό με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο» ανέφερε ο κ. Σκουρλέτης .

Ο υπουργός Εσωτερικών ανέφερε πως ήδη σε αρκετούς δήμους του Λεκανοπεδίου, τα σκουπίδια μαζεύονται. «Στο Δήμο Αθήνας επειδή έχει ανασταλεί η κινητοποίηση από την ΠΟΠ ΟΤΑ, την άλλη ομοσπονδία, δεν υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα. Νομίζω ότι οι ίδιοι οι συμβασιούχοι και οι εργαζόμενοι έχουν καταλάβει ότι είναι αδιέξοδη η συνέχιση αυτής της πορείας των κινητοποιήσεων. Εμείς Θα εξαντλήσουμε όλες τις δυνατότητες που έχουμε έτσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα τις επόμενες ημέρες και θεωρώ ότι αυτή η υπόθεση το αργότερο μέχρι την Πέμπτη θα έχει λήξει» ανέφερε.

Ο κ. Σκουρλέτης στο ενδεχόμενο να υπάρξει νέα απεργία ανέφερε πως «θα κοιτάξουμε με όλα τα διαθέσιμα μέσα που έχουμε να υπερασπιστούμε τη δημόσια υγεία. Αυτό νομίζω ότι είναι η βασική ευθύνη που έχει η κυβέρνηση και αυτή τη στάση θα έπρεπε να στηρίξουν και άλλες πολιτικές δυνάμεις που δυστυχώς δεν την κάνανε και αποδεικνύεται το μέγεθος πια της πολιτικής τους αναξιοπιστίας».

Από την πλευρά της η Νέα Δημοκρατία δήλωσε πως η θέση της υπέρ της λήξης της απεργίας είναι ξεκάθαρη, υπενθυμίζοντας την πρόσφατη δήλωση του προέδρου της, για την ανάγκη να σταματήσουν άμεσα οι κινητοποιήσεις και να αντιμετωπιστεί το σοβαρό πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με την αποκομιδή των σκουπιδιών.

«Η κυβέρνηση η οποία έχει την πολύ μεγάλη ευθύνη για την σημερινή χαοτική κατάσταση, ας μην προσπαθεί να μεταφέρει αλλού τις δικές της βαριές ευθύνες. Είναι προφανές ότι κανείς δεν την πιστεύει, καθώς έχει απωλέσει κάθε στοιχειώδη αξιοπιστία στο διάλογό της με τους ίδιους τους εργαζόμενους. Ας εφαρμόσει το σύνολο των προτάσεων της Νέας Δημοκρατίας που οδηγούν στη λύση του προβλήματος», τονίζει το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.