Καταστροφικό το πέρασμα της κακοκαιρίας «Μέδουσας» από την Ελλάδα

Καταστροφικό ήταν το πέρασμα της κακοκαιρίας που ξεκίνησε να πλήττει την Ελλάδα το βράδυ του Σαββάτου. Η κακοκαιρία άφησε πίσω της έναν νεκρό και έναν αγνοούμενο καθώς και αμέτρητα προβλήματα, καθώς η ένταση της κακοκαιρίας ήταν πρωτοφανής στα ιστορικά χρονικά για τη συγκεκριμένη εποχή.

Η «Μέδουσα», όπως ονομάστηκε η κακοκαιρία, είχε ως αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του ένας 48χρονος κτηνοτρόφος στην περιοχή Μέγας Κάμπος στην Αμφιλοχία από πτώση κεραυνού ενώ ένας Ρουμάνος ορειβάτης να αγνοείται στον Όλυμπο, όπου είχε χιονοκαταιγίδα.

Στη Σιθωνία, όπου τα φαινόμενα ήταν πολύ ισχυρά, ξεκίνησαν σήμερα οι καταγραφές των ζημιών, κυρίως στις περιοχές προς τον Νέο Μαρμαρά και την Τορώνη, αλλά και στη Σάρτη, τη Βουρβουρού και τη Συκιά. Μάλιστα ο Δήμος Σιθωνίας υπέβαλε αίτημα να κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, κάτι που αναμένεται να γίνει δεκτό. Αντίστοιχο αίτημα έχει υποβάλλει και ο γειτονικός Δήμος Νέας Προποντίδας, ωστόσο η κατάσταση βρίσκεται υπό έλεγχο.

Από την άνοδο της στάθμης των υδάτων έκλεισε και το πέρασμα του Γαλλικού ποταμού στην περιοχή της Σίνδου. Η θεομηνία οδήγησε στην εκκένωση κάμπινγκ που πλημμύρισε, στην ακτή Αζάπικο, κοντά στο Πόρτο Καρράς, από όπου αποχώρησαν περίπου 35 με 40 άτομα, ενώ εφτά άτομα χρειάστηκε να απεγκλωβιστούν από την Πυροσβεστική. Την Χαλκιδική εγκατέλειψαν άρον άρον με τα αυτοκίνητά τους οι ξένοι επισκέπτες, κυρίως Σέρβοι, Βούλγαροι και άλλοι Βαλκάνιοι, κατευθυνόμενοι προς Θεσσαλονίκη.

Προβλήματα στο οδικό δίκτυο προκάλεσε η σφοδρή καταιγίδα και στη Θεσσαλία. Στη Λάρισα, υπόγεια και δρόμοι πλημμύρισαν, ενώ λόγω των κεραυνών δεν έχουν αποκατασταθεί ακόμα τα προβλήματα στην ηλεκτροδότηση. Τα μεγαλύτερα προβλήματα εστιάζονται στην παραλιακή του δήμου Αγιάς, όπου υπήρξαν κατολισθήσεις στο δρόμο, πλημμύρισαν ρέματα, αλλά και σχεδόν καταστράφηκε η αγροτική οδοποιία, με τον Δήμο να κάνει αίτημα να κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Όπως εξήγησε ο δήμαρχος Αγιάς κ. Αντώνης Γκουντάρας, «η αγροτική οδοποιία δυστυχώς πλέον δεν υφίσταται. Θέλουν όλα φτιάξιμο από την αρχή». Αυτό πρακτικά σημαίνει ζημιά άνω των 150.000 ευρώ. Την ίδια ώρα τα συνεργεία του δήμου καθαρίζουν τις ράμπες των ρεμάτων, αλλά και τμήματα της εσωτερικής οδοποιίας στα παράλια όπου και υπάρχουν πλημμυρικά φαινόμενα.

Σφοδρή βροχόπτωση έπληξε και τη Λήμνο με αποτέλεσμα να πλημμυρίσουν σπίτια, μαγαζιά και τουριστικά καταλύματα της πόλης. Επίσης, σύμφωνα με πληροφορίες, πλημμύρισαν ενοικιαζόμενα δωμάτια και στην περιοχή του Πλατύ. Την ίδια στιγμή στη Μύρινα εκκενώθηκαν ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Στο Ρίο, οι κάβοι του «Νικόλαος Α» έσπασαν και το φέρι μποτ άρχισε να κινείται προς τα δυτικά παρασυροντας ό,τι έβρισκε μπροστά του. Το φέρι κινήθηκε για 500 περίπου μέτρα με αποτέλεσμα να παρασύρει 15 περίπου σκάφη, κάποια τα έβγαλε στη στεριά, ενώ δύο μικρότερα βυθίστηκαν.

Το φαινόμενο παρουσιάζει σταδιακή υποχώρηση. Βροχές και καταιγίδες θα εκδηλώνονται ωστόσο έως και τις πρώτες απογευματινές ώρες, στη Θράκη και στο Βορειοανατολικό Αιγαίο με κατά τόπους ισχυρά φαινόμενα. Παράλληλα τοπικές βροχές ή καταιγίδες αναμένονται στην Ανατολική Στερεά, στην Εύβοια, στις Σποράδες, στην Ανατολική Πελοπόννησο και στις Βόρειες Κυκλάδες, αλλά το απόγευμα ο καιρός θα βελτιωθεί. Πρόσκαιρες βροχές ενδέχεται να εκδηλωθούν και στη Βόρεια Κρήτη.