Τη ζωή του έχασε την Κυριακή ένας 55χρονος δρομέας, κατά τη διάρκεια του αγώνα δρόμου «Αθαμάνιος Διαδρομή», στα Κάτω Τζουμέρκα, 1,5 χιλιόμετρο πριν τον τερματισμό.

Όπως ανέφερε ο δήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων, κ. Μαρίνος Γαρνέλη, πριν από τη διεξαγωγή του αγώνα είχαν γίνει τουλάχιστον πέντε αιτήματα για να υπάρχει ασθενοφόρο κατά τη διάρκειά του.

Για τον άνδρα ζητήθηκε ασθενοφόρο, αλλά σύμφωνα με τον δήμαρχο, δεν υπήρχε οδηγός, κι έτσι δόθηκε η εντολή από τον ίδιο να μεταφερθεί με Ι.Χ. στο Κέντρο Υγείας. Εκεί, έγινε προσπάθεια ανάνηψής του από γιατρούς, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Όπως διευκρίνισε ο  δήμαρχος, ο αγώνας δεν διεξήχθη από το Δήμο, αλλά από ιδιώτες, με μικρή χορηγία του Δήμου. Επιπλέον, οι 172 αθλητές που συμμετείχαν είχαν προηγουμένως καταθέσει ιατρική βεβαίωση, που πιστοποιούσε ότι η κατάσταση της υγείας τους, τους επιτρέπει τη συμμετοχή τους στον αγώνα, η οποία γίνεται οικεία θέληση. Την ίδια βεβαίωση είχε καταθέσει ο θανών.