Θεσσαλονίκη: Την πρόσληψη 535 μόνιμων εργαζομένων στην καθαριότητα θα αιτηθεί ο Δήμος

Την πρόσληψη 535 μόνιμων εργαζομένων στον τομέα της καθαριότητας θα αιτηθεί από το υπουργείο Εσωτερικών η διοίκηση του δήμου Θεσσαλονίκης, όπως αποφασίστηκε, κατά πλειοψηφία, στη διάρκεια του τελευταίου έκτακτου δημοτικού συμβουλίου.

Με βάση την τροπολογία Σκουρλέτη, ο κεντρικός δήμος διεκδικεί προσλήψεις 156 εργαζομένων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και 379 υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

“Οι 535 εργαζόμενοι, μαζί με τους 791 μόνιμους και αορίστου χρόνου υπαλλήλους, είναι αρκετοί για να λειτουργεί σωστά η καθαριότητα”, ανέφερε ο γενικός γραμματέας του δήμου, Θωμάς Ψαρράς, τονίζοντας πως ο αριθμός των 535 εργαζομένων προήλθε μετά από μελέτη των βαρδιών σε αποκομιδή απορριμμάτων και ανακύκλωση αλλά και των αναγκών που έχει η πόλη της Θεσσαλονίκης.

Την πρόσληψη όλου του αριθμού των συμβασιούχων ζήτησαν οι αντιπρόεδροι των Συλλόγων Εργαζομένων Δήμου Θεσσαλονίκης και Νομού Θεσσαλονίκης, Λάζαρος Μιχαηλίδης και Σοφία Εξαδαχτύλου.