Η ανάγκη των νησιών για άμεση αποσυμφόρηση από τις προσφυγικές ροές στο επίκεντρο της συνεδρίασης της ΚΕΔΕ

Συνεδριάζει αύριο Τρίτη και ώρα 11.00 π.μ. το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΕΔΕ με κύριο θέμα συζήτησης το προσφυγικό-μεταναστευτικό ζήτημα, με αιχμή την ανάγκη για άμεση αποσυμφόρηση των νησιών από τις προσφυγικές ροές.

Παράλληλα θα συζητηθεί το θέμα της ανάθεσης υπηρεσιών σε χωριστές Δημοτικές Ενότητες Καλλικρατικών Δήμων, ενώ θα διατυπωθούν και οι παρατηρήσεις επί του σχεδίου Κοινής Υπουργικής Απόφασης αναφορικά με την έκδοση του νέου πρότυπου Κανονισμού Λειτουργίας Δημοτικών Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών.

Επιπρόσθετα θα συζητηθεί το θέμα της ένταξης των δημοτικών εκτάσεων στα Διαχειριστικά Σχέδια Βόσκησης που θα εκπονηθούν από τις Περιφέρειες αλλά και η ανάγκη νομοθετικής ρύθμισης για την επίλυση ζητημάτων όπως η παράταση προθεσμίας ρύθμισης οφειλών προς Ο.Τ.Α και η απαλλαγή των κενών ακινήτων που δεν χρησιμοποιούνται καθώς και αυτών που δεν έχουν λάβει καθόλου ρεύμα (μη ρευματοποιημένα) από τα δημοτικά τέλη καθαριότητας και φωτισμού.

Αναλυτικά τα θέματα της ημερήσιας διάταξης της αυριανής συνεδρίασης του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΕΔΕ είναι τα εξής:

1. Επικύρωση Πρακτικών Διοικητικού Συμβουλίου.
  2. Ενημέρωση Προέδρου.
  3. Η προσφυγική κρίση και το μεταναστευτικό ζήτημα στα όριά τους. Ανάγκη για άμεση αποσυμφόρηση των νησιών.

• κ. Μ. Αγγελόπουλος, Πρόεδρος Επιτροπής Νησιωτικής Πολιτικής
  1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με την ανάθεση υπηρεσιών σε χωριστές Δημοτικές Ενότητες Καλλικρατικών Δήμων.

Εισηγητές:   – κ. Γ. Πατούλης, Πρόεδρος ΚΕΔΕ

• κ. Α. Καστρινός, Πρόεδρος Επιτροπής Οικονομικών των Ο.Τ.Α.
  1. Παρατηρήσεις επί του σχεδίου Κοινής Υπουργικής Απόφασης αναφορικά με την έκδοση του νέου πρότυπου Κανονισμού Λειτουργίας Δημοτικών Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών.

• κ. Σ. Δανιηλίδης, Αντιπρόεδρος Επιτροπής Υγείας και Κοινωνικής

Πρόνοιας

1. Ένταξη δημοτικών εκτάσεων στα Διαχειριστικά Σχέδια Βόσκησης που θα εκπονηθούν από τις Περιφέρειες.

Εισηγητής:  κ. Δ. Τζιαχρήστας, Πρόεδρος Επιτροπής Αγροτικής Ανάπτυξης

1. Υπόμνημα Δήμου Σάμου σχετικά με τη σφράγιση καταστημάτων των Κ.Υ.Ε. κατά τη θερινή περίοδο.

Εισηγητής:  κ. Μ. Αγγελόπουλος, Πρόεδρος Επιτροπής Νησιωτικής Πολιτικής

1. Προτάσεις για νομοθετική ρύθμιση επί των κάτωθι ζητημάτων:
  • Την παράταση προθεσμίας ρύθμισης οφειλών προς Ο.Τ.Α.
  • Την τροποποίηση του άρθρου 43 παρ. Β του Ν. 3979/2011 που θα αφορά βεβαίωση δημοτικών τελών τακτοποιημένων ακινήτων των Ν. 4178/2013 και 4014/2011.
  • Την πρόταση για ερμηνευτική διάταξη που θα αφορά την απαλλαγή των κενών ακινήτων που δεν χρησιμοποιούνται καθώς και αυτών που δεν έχουν λάβει καθόλου ρεύμα (μη ρευματοποιημένα) από τα δημοτικά τέλη καθαριότητας και φωτισμού (σχετική διάταξη άρθρου 5 παρ. 1 Ν. 3345/2005).

Εισηγητής:  κ. Π. Ζυγούρης, Νομικός Σύμβουλος ΚΕΔΕ

1. Ορισμός εκπροσώπων.
  2. Διάφορα θέματα και ανακοινώσεις.