Ηράκλειο: Στους δρόμους ξανά τα απορριμματοφόρα του δήμου

Την έξοδο των απορριμματοφόρων των δήμων αποφάσισαν με έκτακτη συνεδρίασή τους οι απεργοί εργαζόμενοι του τομέας της καθαριότητας στο δήμο Ηρακλείου, προκειμένου να αποσυμφορηθεί η κατάσταση με τα σκουπίδια, σε νευραλγικά σημεία της πόλης.

Η απόφαση λήφθηκε αργά το βράδυ της Τρίτης. Ωστόσο, όπως ξεκαθαρίζουν, συνεχίζουν την απεργία τους τουλάχιστον μέχρι την Πέμπτη όπως αποφάσισε νωρίτερα η ΠΟΕ-ΟΤΑ. Είχε προηγηθεί εισαγγελική παραγγελία, με την οποία η εισαγγελέας Πρωτοδικών Ηρακλείου είχε ενημερώσει και τη Διεύθυνση Αστυνομίας Ηρακλείου, ώστε να ληφθεί η απαιτούμενη μέριμνα, προκειμένου να περιοριστούν οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν για τη δημόσια υγείας.

Συνεργεία αποτελούμενα από τους μονίμους υπαλλήλους της καθαριότητας στον Δήμο Ηρακλείου ξεκίνησαν την αποκομιδή των απορριμμάτων.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, αν όλα πάνε καλά και σύμφωνα με τον σχεδιασμό που είχε καταρτισθεί ήδη από χθες, τότε μέσα σε τέσσερα με πέντε 24ωρα η κατάσταση θα έχει εξομαλυνθεί στις γειτονιές του Ηρακλείου.