Ζάκυνθος: Καταγγελίες του Δήμου για απόπειρα εξαπάτησης πληγέντων από τις πρόσφατες πυρκαγιές

Καταγγελία για προσπάθεια εξαπάτησης των πληγέντων από τις πρόσφατες πυρκαγιές στο νησί κάνει ο δήμος Ζακύνθου. Σύμφωνα με όσα περιήλθαν στη γνώση του Δημάρχου, άγνωστος τηλεφωνεί σε πληγέντες και προσποιούμενος τον ίδιο τον Δήμαρχο τους ζητά να ανοίξουν άμεσα τραπεζικό λογαριασμό, καταθέτοντας το ποσό των 5.000 ευρώ, ώστε να πάρουν πολλά λεφτά στη συνέχεια ως αποζημίωση,

«Πρόκειται για προβοκάτσια και ήδη ο Δήμαρχος Ζακύνθου επικοινώνησε με τον Αστυνομικό Διευθυντή, Τριαντάφυλλο Πανώριο, στον οποίο έδωσε τους αριθμούς τηλεφώνων τόσο του αγνώστου που τηλεφωνεί, όσο και του καταγγέλλοντα, ώστε η Αστυνομία να προχωρήσει σε περαιτέρω έρευνες», αναφέρει ο Δήμος, μιλώντας για απάτη και καλώντας τους συμπολίτες μας να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, προκειμένου να μην πέσουν θύματα απατεώνων.

Τέλος, Δήμος έχει ξεκινήσει-όπως γνωστοποιεί-την καταγραφή των ζημιών, ενώ από ώρα σε ώρα αναμένεται στο νησί και κλιμάκιο του ΕΛΓΑ, οπότε και θα κληθούν όσοι υπέστησαν ζημιές να υποβάλλουν σχετικές δηλώσεις και στην πορεία θα αποζημιωθούν οι δικαιούχοι.