Εισβολή μελών της αναρχικής ομάδας Ρουβίκωνας στο δημαρχείο Ζωγράφου

Διαμαρτύρονται για τον θάνατο της εργαζόμενης στον τομέα καθαριότητας.

Εισβολή στο δημαρχείο Ζωγράφου πραγματοποίησαν 20 μέλη της αναρχικής ομάδας του Ρουβίκωνα, διαμαρτυρόμενοι για τον θάνατο της 62χρονης εργαζόμενης του δήμου Ντανιέλας Πρελορέντζου, που έχασε την ζωή της μαζεύοντας σκουπίδια.

Μέλη της ομάδες εισέβαλαν στο γραφείο της δημάρχου για να διαμαρτυρηθούν ενώ πέταξαν φυλλάδια με συνθήματα εναντίον του δήμου.

Λίγη ώρα αργότερα η δήμαρχος Ζωγράφου, κ. Τίνα Καφατσάκη, δήλωσε στην ιστοσελίδα της εφημερίδας Πρώτο Θέμα, protothema.gr

«Πριν από λίγη ώρα έγινε διαμαρτυρία από τον Ρουβίκωνα για το θέμα της απώλειας της Ντανιέλας Πρελορέντζου και είναι προφανές ότι υπάρχει παραπληροφόρηση για τις συνθήκες εργασίας, καθώς και για τις βάρδιες.

Θα πρέπει να επαναλάβω για ακόμη μια φορά, ότι η γυναίκα είχε δουλέψει, 3 ώρες στην λαϊκή την Πέμπτη, 3 ώρες ξημερώματα Παρασκευής στον οδοκαθαρισμό, ενώ κλήθηκε να δουλέψει νυχτερινή βάρδια διάρκειας 3 ωρών ξημερώματα Σαββάτου, για να αποφύγουμε τον καύσωνα. Σε κάθε περίπτωση έχω διατάξει ένορκη διοικητική εξέταση, τα πορίσματα της οποίας θα δοθούν στην δημοσιότητα».