Εικόνες κόλασης στον Κάλαμο Αττικής: Προς Βαρνάβα, Καπανδρίτι και Σέσι κινείται η μεγάλη πυρκαγιά

Ανυπολόγιστη είναι η καταστροφή  από την μεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε το απόγευμα της Κυριακής στον Κάλαμο Αττικής.

Το μέτωπο κατευθύνθηκε τη νύχτα προς τα ανατολικά και πλησιάζει πλέον στο Βαρνάβα. Ταυτόχρονα, ωστόσο, η φωτιά εξαπλώνεται και προς το Καπανδρίτι αλλά και το Σέσι Γραμματικού. Ενδεικτική της κατάστασης ήταν η έκκληση του Δήμου Ωρωπού το βράδυ της Κυριακής για άμεση εκκένωση των οικισμών Πανόραμα, Αγία Βαρβάρα, Κυψέλη, Βλαστός, Αγκώνα και όλων των οικισμών πέριξ των Αγίων Αποστόλων. Παράλληλα, παρακαλείται ο κόσμος να μην μένει στην παραλία, ώστε να μπορούν να μετακινηθούν όσοι θέλουν να φύγουν.

Νωρίτερα η πυρκαγιά πέρασε από τον οικισμό Μετόχι ενώ πλησίασε επικίνδυνα και το στρατόπεδο του Βαρνάβα όπου όμως δεν έφτασε καθώς μεγάλο μέρος των δυνάμεων της πυροσβεστικής και του στρατού κατάφεραν να ανακόψουν την πορεία της.

«Καίγονται τα πάντα» δήλωσε χαρακτηριστικά λίγο πριν τις 6 το πρωί η πρόεδρος της κοινότητας Βαρνάβα Χαραλαμπία Ασημακοπούλου. Όπως εξήγησε το κύριο μέτωπο της φωτιάς είναι αυτό που κατευθύνεται προς την παραλία με κατοίκους της περιοχής να εκφράζουν την ανησυχία για το ενδεχόμενο η φωτιά να «περάσει» προς το Γραμματικό, όπου για προληπτικούς λόγους εκκενώθηκαν κατασκηνώσεις.

Λόγω των διαστάσεων που έχει πάρει η καταστροφική πυρκαγιά, ο δήμος Ωρωπού κηρύχθηκε αε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Ο γενικός γραμματέας Πολιτικής Προστασίας Γιάννης Καπάκης, μιλώντας αργά το βράδυ στην τηλεόραση της ΕΡΤ-1, ανέφερε ότι έκανε δεκτό το αίτημα της Περιφερειάρχου Αττικής Ρένας Δούρου και κηρύσσει τον δήμο Ωρωπού σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.

Από το πρωί επιχειρούν 2 πυροσβεστικά αεροπλάνα και ένα ελικόπτερο ενώ θα επιχειρήσουν άλλα δυο ελικόπτερα. Από επίγειες δυνάμεις επιχειρούν 150 πυροσβέστες με 68 οχήματα, άλλα 15 οχήματα εθελοντικά, 58 άτομα πεζοπόρα τμήματα, 13 οχήματα των δήμων και της περιφέρειας, 6 οχήματα της ΕΥΔΑΠ και τρία μεγάλα χωματουργικά μηχανήματα. Αρκετά οχήματα έχουν έρθει από την επαρχία ενώ πιθανόν θα έρθουν και άλλες ενισχύσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας εάν οι συνθήκες το επιτρέψουν.

Σε διακοπές της κυκλοφορίας στην ευρύτερη περιοχή του Καλάμου προχώρησε η Αστυνομία.

Συγκεκριμένα, διακόπηκε η κυκλοφορία των οχημάτων στον κόμβο Καπανδριτίου – Μικροχωρίου, στην συμβολή παραλιακής Αγίων Αποστόλων και επαρχιακής Καλάμου και στην συμβολή της λεωφόρου Μαρκοπούλου με την παραλιακή Αγίων Αποστόλων.