Δήμος Χανίων: Προχωρά η κατασκευή δευτερευόντων δικτύων ακαθάρτων σε δημοτικές ενότητες

Στην κατασκευή δευτερευόντων δικτύων ακαθάρτων σε όλες τις δημοτικές ενότητες του Καλλικρατικού Δήμου Χανίων προχωρά η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Χανίων.

Όπως ανακοινώθηκε σήμερα, ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου, που θα εκτελέσει ιδιώτης εργολάβος, είναι 2, 7 εκατ. ευρώ.

Στις εργασίες προβλέπονται τα κεντρικά φρεάτια και οι παροχετεύσεις, ενώ οι αγωγοί που θα τοποθετηθούν κάτω από υφιστάμενους δημοτικούς δρόμους θα είναι συνολικού μήκους 14 χιλιομέτρων.

Με την ολοκλήρωση της συγκεκριμένης παρέμβασης θα έχει καλυφθεί το μεγαλύτερο μέρος των δικτύων του Καλλικρατικού Δήμου, όπως επεσήμανε κατά την υπογραφή της σύμβασης με τον ανάδοχο εργολάβο, ο πρόεδρος της ΔΕΥΑΧ, Αντώνης Σχετάκης.

Οι εργασίες για την υλοποίηση του έργου αναμένεται να ξεκινήσουν το τελευταίο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου και θα πρέπει να ολοκληρωθούν σε χρονικό διάστημα 24 μηνών.