Δήμος Φυλής: Ενεργειακή αναβάθμιση δημοτικών κτιρίων

Την ενεργειακή αναβάθμιση των δημοτικών κτιρίων, σχολικών συγκροτημάτων, οδών κ.λπ., με παράλληλη ανάπτυξη συστημάτων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) και με σκοπό την ελαχιστοποίηση του ενεργειακού κόστους για το δημοτικό διαμέρισμα Φυλής -έργο, προϋπολογισμού 2.575.505 ευρώ χρηματοδοτούμενο από πόρους της Περιφέρειας- δρομολόγησαν η περιφερειάρχης Αττικής Ρένα Δούρου και ο δήμαρχος Χρήστος Παππούς.

Σκοπός του έργου είναι η διαχείριση της ενέργειας μέσα από μια μεθοδολογία ολοκληρωμένου ενεργειακού σχεδιασμού, όπως η ανάπτυξη συστημάτων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας. Υπολογίζεται ότι μετά τις παρεμβάσεις στα δημοτικά κτίρια θα εξοικονομηθεί ενέργεια περίπου κατά 40%, ενώ η ταυτόχρονη εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων θα ισοσκελίσει το ενεργειακό ισοζύγιο κατ’ έτος του κάθε κτιρίου.

Συγκεκριμένα, θα αναβαθμιστούν ενεργειακά: το δημαρχείο, το γήπεδο, το Νηπιαγωγείο, το σχολείο, το Γυμνάσιο και το Λύκειο Φυλής.

Επίσης, θα αντικατασταθεί το σύνολο του δημοτικού φωτισμού με συστήματα χαμηλής κατανάλωσης.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ