Δήμος Τρικκαίων: Άμεση παρέμβαση για την αντιμετώπιση των προβλημάτων της κακοκαιρίας

Τρικκαίων κακοκαιρία καταιγίδα Τρίκαλα

Άμεση ήταν η παρέμβαση του Δήμου Τρικκαίων για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν σε αγροτικούς δρόμους σε χωριά της περιοχής, στα οποία παρουσιάστηκε πρόβλημα από την καταιγίδα, το απόγευμα της Παρασκευής.

Συγκεκριμένα, επλήγησαν αγροτικοί δρόμοι σε Ξυλοπάροικο, Γενέσι, Πρόδρομο, Κόρη, Ανταλλάξιμα, Καλονέρι. Επίσης, δημιουργήθηκε πρόβλημα με την πρόσβαση στο Ξυλοπάροικο.

Στην περιοχή παρενέβη άμεσα η αντιδήμαρχος τομέα Α, κ. Ελένη Πούλιου και ο υπεύθυνος της πολιτικής προστασίας, αντιδήμαρχος κ. Δημήτρης Βασταρούχας. Μηχανήματα του Δήμου και μισθωμένα ιδιωτικά, αποκατέστησαν το δίκτυο, διανοίγοντας τους αγροτικούς δρόμους και αποκαθιστώντας την πρόσβαση προς Ξυλοπάροικο.

Πάντως, καθώς οι καιρικές συνθήκες παραμένουν ευμετάβλητες, ο Δήμος Τρικκαίων παραμένει σε ετοιμότητα, για να αντιμετωπιστεί κάθε έκτακτη κατάσταση.