Δήμος Τρίπολης: Προσφεύγει στη Δικαιοσύνη για το Περιφερειακό Σχεδιασμό Αποβλήτων Πελοποννήσου

Την απόφαση, κατά πλειοψηφία, για προσφυγή στη δικαιοσύνη –  μαζί με άλλους Δήμους της Περιφέρειας – σχετικά με το θέμα του ψηφισμένου Περιφερειακού Σχεδιασμού Αποβλήτων Πελοποννήσου, έλαβε το Δημοτικό Συμβούλιο Τρίπολης.

Ο Δήμος θα ορίσει δικηγόρο, ώστε να μπορεί να παρευρεθεί στην εκδίκαση-συζήτηση της αίτησης προσωρινής αναστολής του ΠΕΣΔΑ του ΦΟΔΣΑ.

Η υπόθεση της  υπογραφής του ΣΔΙΤ Πελ/σου εκκρεμεί,  ενώ άλλοι δήμοι, όπως αυτός του Άργους – Μυκηνών, της Σπάρτης και της Κορίνθου, επιθυμούν την αποκεντρωμένη διαχείριση και όχι την κεντρική της Περιφέρειας.

Η δημοτική αρχή της Τρίπολης επιδιώκει να κάνει δημοτική διαχείριση με δική της μονάδα στην περιοχή του Μεγαβουνίου Βαλτετσίου.

Οι πιο πάνω δήμοι, είχαν ανακοινώσει πριν λίγο καιρό, ότι θα προσφύγουν στην δικαιοσύνη για τον ΠΕΣΔΑ που περιγράφεται στην πρόσφατη ΚΥΑ, θεωρώντας, ότι δεν είναι αυτός που είχε ψηφιστεί στον Φορέα Διαχείρισης Αποβλήτων.