Σε ένα ασφυκτικά γεμάτο αμφιθέατρο ο Δήμος Σάμου διοργάνωσε με επιτυχία το 90 Περιφερειακό Καρδιολογικό Συνέδριο Βορειοανατολικού Αιγαίου της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας.

Πολίτες κάθε ηλικίας παρακολούθησαν το Σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης από ομάδα εκπαιδευτών της ΕΚΕ, και τις ενημερωτικές ομιλίες για την πρόληψη και αντιμετώπιση των Καρδιαγγειακών Νόσων.

Το πολύπλευρο επιστημονικό πρόγραμμα του  Συνεδρίου της ΕΚΕ είχε βασικό στόχο να καλύψει την ανάγκη για σύγχρονη επιστημονική ενημέρωση των Καρδιολόγων της ευρύτερης περιοχής του Βορειανατολικού Αιγαίου αλλά και των ιατρών που εμπλέκονται με την Καρδιοαγγειακή Ιατρική.

Το συντονισμό του επιστημονικού προγράμματος του Συνεδρίου είχε ο Πρόεδρος της ΕΚΕ και Αν. Καθηγητής Καρδιολογίας στην Α’ Πανεπιστημιακή Καρδιολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΓΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ) κ.  Κωνσταντίνος Τσιούφης.

Παράλληλα η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία πραγματοποίησε, σε συνεργασία, με τον Ιατρικό Σύλλογο και τον Δήμο Σάμου, δράσεις πρόληψης υγείας για τους πολίτες, όπως άλλωστε κάνει σε όλα της τα Περιφερειακά Συνέδρια ανά την Ελλάδα με ιδιαίτερη επιτυχία.

Οι παρευρισκόμενοι είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν από τον Πρόεδρο της ΕΚΕ, κ.
Τσιούφη για το Οξύ Έμφραγμα του Μυοκαρδίου και το αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο, ενώ το μέλος του Δ.Σ. της ΕΚΕ κ. Στ. Χαντανής μίλησε για το Μεταβολικό Σύνδρομο και την Παχυσαρκία.