Ο Δήμος Ραφήνας-Πικερμίου, αφουγκραζόμενος τις ανάγκες των πολιτών για επίλυση του χρόνιου θέματος των εντάξεων των περιοχών στο σχέδιο πόλης και υλοποιώντας το στρατηγικό σχεδιασμό του στην κατεύθυνση ανάπτυξης της περιοχής, υπέβαλλε αίτηση για συνολική Πράξη Χαρακτηρισμού στο δασαρχείο Πεντέλης με το υπ’αριθμ. πρωτ. 8953/27-7-2017 έγγραφο του δημάρχου Ραφήνας Ευάγγελου Μπουρνούς, για όλες τις υπό ένταξη στο σχέδιο πόλης περιοχές της δημοτικής ενότητας Ραφήνας, ανάμεσα στις οποίες είναι η πολεοδομική ενότητα της «Διασταύρωσης» , «Πανόραμα-Σκαλοπάτι-Αγ. Χαράλαμπος» και «Μαύρα Αμπέλια».

Όπως σχολίασε με ανάρτησή του στην προσωπική του σελίδα στο facebook o δήμαρχος Ραφήνας Πικερμίου, κ. Ευάγγελος Μπουρνούς, «τηρώντας κατά γράμμα τις υποσχέσεις μας στους πολίτες του δήμου Ραφήνας-Πικερμίου δίνουμε όραμα και προοπτική ανάπτυξης στον τόπο μας»