Δήμος Ρήγα Φεραίου: Με φυσικό αέριο συνδέονται τα Δημοτικά κτήρια στο Βελεστίνο

Στην υπογραφή των συμβάσεων σύνδεσης φυσικού αερίου για τα Δημοτικά κτίρια του Βελεστίνου, προχώρησε η Δημοτική Αρχή του Δήμου Ρήγα Φεραίου, σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε με την Εταιρεία Διανομής Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. (ΕΔΑ ΘΕΣΣ).
Στη συνάντηση παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος Ρήγα Φεραίου κ. Δημήτριος Νασίκας, ο Γενικός Διευθυντής της ΕΔΑ ΘΕΣΣ, κ. Λεωνίδας Μπακούρας και η Διευθύντρια Ανάπτυξης και Νέων Συνδέσεων κα. Ευθυμία Καλογήρου.
Ο Δήμαρχος Ρήγα Φεραίου κ. Δημήτριος Νασίκας ανέφερε ότι η σύνδεση των Δημοτικών κτιρίων με το δίκτυο φυσικού αερίου, θα συνεισφέρει στον περιορισμό των δαπανών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης που μπορεί να επιτευχθεί από τέτοιες δράσεις οι οποίες έχουν άμεσο οικονομικό αποτέλεσμα, αλλά ταυτόχρονα συμβάλουν και στη μείωση των εκπεμπόμενων ρύπων προς το περιβάλλον. Επισήμανε επίσης το οικονομικό όφελος των πολιτών από τη χρήση του φυσικού αερίου τόσο στα νοικοκυριά όσο και στις επιχειρήσεις. Τέλος αναφέρθηκε στον άριστο προγραμματισμό του έργου επέκτασης του δικτύου στο Βελεστίνο από την εταιρεία διανομής αερίου.
Ο Γενικός Διευθυντής της ΕΔΑ ΘΕΣΣ κ. Λεωνίδας Μπακούρας, επεσήμανε ότι εργασίες επέκτασης του δικτύου Φυσικού Αερίου στο Βελεστίνο έχουν προχωρήσει σε σημαντικό βαθμό και εξελίσσονται σύμφωνα με το καθορισμένο χρονοδιάγραμμα κατασκευής. Συμπλήρωσε επίσης, ότι έως τέλος Οκτωβρίου αναμένεται η ολοκλήρωση των εργασιών και η αεριοδότηση του δικτύου. Αναφέρθηκε επίσης στην αύξηση των νέων συνδέσεων σε ποσοστό 60% για το πρώτο εξάμηνο του 2017 σε σύγκριση με το αντίστοιχο περσυνό διάστημα.
Από την πλευρά της η Διευθύντρια Ανάπτυξης και Νέων Συνδέσεων της ΕΔΑ ΘΕΣΣ κα. Ευθυμία Καλογήρου, τόνισε το αυξημένο ενδιαφέρον των πολιτών στην περιοχή του Βελεστίνου, (έχουν ήδη υποβληθεί περισσότερες από 600 αιτήσεις σύνδεσης), ενώ βρίσκεται σε ισχύ η προσφορά για «ΕΚΠΤΩΣΗ 100% ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ» για όλους τους νέους καταναλωτές που θα υπογράψουν Σύμβαση Σύνδεσης με το δίκτυο φυσικού αερίου και για όλες τις χρήσεις (Οικιακή, Εμπορική, Βιοτεχνική-Βιομηχανική, Δημόσια-Δημοτικά κτίρια). Επιπλέον, τόνισε ότι η ασφαλής χρήση των εγκαταστάσεων αποτελεί κύριο μέλημα της Εταιρείας και γι’ αυτό συνιστάται στο καταναλωτικό κοινό ενόψει της νέας περιόδου θέρμανσης, να προβεί στην τακτική συντήρηση των εγκαταστάσεων φυσικού αερίου από αδειοδοτημένους τεχνικούς σύμφωνα με όσα ορίζονται στην κείμενη νομοθεσία και στον Τεχνικό Κανονισμό για τις Εσωτερικές Εγκαταστάσεις Φυσικού Αερίου.