Δήμος Νικολάου Σκουφά: Παρουσία του Προκόπη Παυλόπουλου οι εκδηλώσεις μνήμης για τη Σφαγή στο Κομμένο

Παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, κ.  Προκόπη Παυλόπουλου, πραγματοποιούνται σήμερα στο Κομμένο του Δήμου Νικολάου Σκουφά οι εκδηλώσεις εις μνήμη των εκτελεσθέντων από τα ναζιστικά στρατεύματα τον Αύγουστο του 1943.

Κατά τη διάρκεια της Γερμανική κατοχής το 1943, το πρωί της επομένης της εορτής της Παναγίας, στις 16 Αυγούστου, το χωριό υπέστη μια ολοκληρωτική καταστροφή από τις γερμανικές κατοχικές δυνάμεις κατά την οποία σφαγιάσθηκε σχεδόν ο μισός πληθυσμός, 317 κάτοικοι, εκ των οποίων οι 97 ήταν μικρά παιδιά και 2 ιερείς. Στη συνέχεια ακολούθησε πυρπόληση όλων των οικιών από την οποία σώθηκαν μόνο δύο.

Στη προσπάθεια να διαφύγουν τον όλεθρο οι υπόλοιποι κάτοικοι, 17 ακόμη εξ εκείνων πνίγηκαν στον ποταμό Άραχθο από ανατροπή υπερφορτωμένης λέμβου.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα παραστεί στο Μνημόσυνο, θα συμμετέχει στην απόδοση τιμών στους νεκρούς, και στη συνέχεια θα μεταβεί στα γραφεία της Τοπικής Κοινότητας, όπου θα ανακηρυχθεί σε επίτιμο Δημότη του Δήμου Νικολάου Σκουφά.