Δήμος Νίκαιας – Αγ. Ιωάννη Ρέντη: Ολοκληρώνεται το μεγάλο έργο διάνοιξης της 28ης Οκτωβρίου (βίντεο)

Δήμαρχος Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη Γιώργος Ιωακειμίδης

Ένα από τα σημαντικότερα αλλά και δυσκολότερα έργα στον Δήμο Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη φτάνει σε φάση ολοκλήρωσής του. Πρόκειται για το μεγάλο έργο διάνοιξης-διαπλάτυνση της οδού της 28ης Οκτωβρίου, η οποία συνδέει τη λεωφόρο Θηβών με την λεωφόρο Μακρυγιάννη.

Μαζί με τη διάνοιξη της 28ης Οκτωβρίου, διανοίγονται και όλοι οι κάθετοι δρόμοι που για πρώτη φορά από το 1985 που προβλέφθηκαν στο σχέδιο, ενώ παράλληλα δημιουργούνται δίκτυα ύδρευσης, αποχέτευσης και ηλεκτροφωτισμού, μετατρέποντας την περιοχή του Ελαιώνα σε μια σύγχρονη πόλη.

Ήδη το πρώτο τμήμα της 28ης Οκτωβρίου παραδόθηκε στην κυκλοφορία και σε λίγους μόνο μήνες οι πολίτες θα μπορούν να απολαμβάνουν ολοκληρωμένο το μεγάλο αυτό έργο, το οποίο ο Δήμαρχος Νίκαιας – Αγ. Ιωάννη Ρέντη, κ. Γιώργος Ιωακειμίδης, είχε χαρακτηρίσει ως το δυσκολότερο της θητείας του.

Ο Δήμος Νίκαιας – Αγ. Ιωάννη Ρέντη δημοσιοποίησε ένα βίντεο στο οποίο μπορείτε να δείτε την εξέλιξη των έργων.