Ενενήντα νέους μπλε κάδους ανακύκλωσης, τοποθέτησε τον περασμένο Ιούλιο, ο Δήμος Νέας Προποντίδας, ικανοποιώντας αιτήματα επέκτασης του δικτύου των μπλε κάδων σε επιχειρήσεις, σε Δημοτικές και Τοπικές Κοινότητες του Δήμου, καθώς και σε παραλιακούς οικισμούς, που είχαν αυξημένες ανάγκες. Επίσης επεκτάθηκε και το το δίκτυο των καμπανών γυαλιού κατά 8 κώδωνες γυαλιού σε νέες επιχειρήσεις και περιοχές.

Παράλληλα μέσα σε περίοδο 2 εβδομάδων, ειδικό κινητό συνεργείο επισκεύασε 158 υπάρχοντες κάδους, τοποθετώντας νέα καπάκια, ροδάκια, μηχανισμούς και μπράτζα στους προβληματικούς κάδους, καθιστώντας τους απόλυτα λειτουργικούς και πρακτικούς.

Προσεχώς ο Δήμος θα παραλάβει και 500 σακούλες ανακύκλωσης για τη διανομή σε νοικοκυριά, δημότες και πολίτες στο Δήμο .