Δήμος Μεσολογγίου: Ξεκινούν οι εγγραφές στο νέο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας

Μεσολόγγι Καραπάνος
Νικόλαος Καραπάνος, Δήμαρχος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου

Με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου (156/2017) εγκρίθηκε η δημιουργία παραρτήματος σχολείου 2ης Ευκαιρίας στο Δήμο Ιεράς Πόλης Μεσολογγίου.

Τα σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας είναι Δημόσια Γυμνάσια Ενηλίκων που δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία στη μόρφωση των ενηλίκων πολιτών οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει την εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση και θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους και να αποκτήσουν το απολυτήριο του Γυμνασίου.

Η εκπαίδευση παρέχεται μέσα από ένα ευέλικτο και καινοτόμο πρόγραμμα σπουδών που προσαρμόζεται στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα τους.

Οι υποψήφιοι εκπαιδευόμενοι πρέπει να είναι 18 ετών και άνω, τα μαθήματα γίνονται το απόγευμα τις ώρες 4.30μμ έως 8.30μμ.ενώ εκδίδεται Μαθητικό Δελτίο για την δωρεάν μετακίνηση.

Η φοίτηση διαρκεί δύο (2) έτη. Οι ενδιαφερόμενοι πολίτες για να εγγραφούν συμπληρώνουν αίτηση φοίτησης προσκομίζοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά.

1.- Απολυτήριο Δημοτικού Σχολείου.
2.- Φωτοτυπία Αστυνομικής ταυτότητας.
3.- Πιστοποιητικό γεννήσεως.