Δήμος Μαλεβιζίου: Εκδηλώσεις μνήμης στο Καμαράκι, τη Δαμάστα και το Μάραθο

Την μνήμη των εκτελεσθέντων κατοίκων του Καμαρακίου θα τιμήσει την Κυριακή 20 Αυγούστου η Δημοτική Αρχή Μαλεβιζίου και ο Εκπολιτιστικός Σύλλογος Καμαρακίου.

Το μνημόσυνο θα τελεστεί στον χώρο του μνημείου τους, στην είσοδο του Γωνιανού Φαραγγιού και το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

11:30 – Επιμνημόσυνη δέηση στον χώρο του Μνημείου

11:40 – Χαιρετισμός Δημάρχου Μαλεβιζίου Κώστα Μαμουλάκη

11:50 – Κατάθεση στεφάνων – Ενός λεπτού σιγή – Εθνικός ύμνος

Παράλληλα, εκδηλώσεις τιμής και μνήμης για τους Εθνομάρτυρες της Δαμάστας και του Μαράθους που εκτελέστηκαν από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής τον Αύγουστο του 1944, θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 21 Αυγούστου 2017.

Ειδικότερα, ο Δήμος Μαλεβιζίου και η τοπική Κοινότητα Δαμάστας, θα τελέσουν την Δευτέρα 21 Αυγούστου 2017 και ώρα 10.00 π.μ. το καθιερωμένο ετήσιο μνημόσυνο για την ανάπαυση των ψυχών των 30 εκτελεσθέντων Δαμαστιανών Εθνομαρτύρων, στον χώρο εκτέλεσής τους στη θέση Κερατίδι.

Το πρόγραμμα της τελετής:

10:00 – Επιμνημόσυνη δέηση στον χώρο του Μνημείου

10:10 – Χαιρετισμός Δημάρχου Μαλεβιζίου Κώστα Μαμουλάκη

10:20 – Κατάθεση στεφάνων – Ενός λεπτού σιγή – Εθνικός ύμνος

Αμέσως μετά, στις 11:00, ο Δήμος Μαλεβιζίου και η τοπική Κοινότητα Μαράθου, θα τελέσουν το καθιερωμένο ετήσιο μνημόσυνο για την ανάπαυση των ψυχών των 17 εκτελεσθέντων Εθνομαρτύρων του Μαράθου, στο Ηρώο του οικισμού.

Το πρόγραμμα της τελετής:

11:00 – Επιμνημόσυνη δέηση στον χώρο του Μνημείου

11:10 – Χαιρετισμός Δημάρχου Μαλεβιζίου Κώστα Μαμουλάκη