Δήμος Λαρισαίων: Στην τελική ευθεία η ολοκλήρωση του κολυμβητηρίου Νέας Πολιτείας

Καλογιάννης Λάρισα
Απόστολος Καλογιάννης, Δήμαρχος Λαρισαίων

Στο τελικό του στάδιο βρίσκεται η υπόθεση της ολοκλήρωσης του Κολυμβητηρίου της Νέας Πολιτείας στη Λάρισα.

Το μεσημέρι της Τρίτης, ο δήμαρχος Λαρισαίων Απ. Καλογιάννης, στελέχη της δημοτικής αρχής, υπηρεσιακοί παράγοντες και οι ανάδοχοι του έργου βρέθηκαν στο χώρο του Κολυμβητηρίου. Στόχος της δημοτικής αρχής είναι επίσπευση των τελευταίων διαδικασιών για τη λειτουργία του.

Οι πισίνες (μεγάλη ανοικτή και μικρή εσωτερική) γεμίζουν με νερό, ενώ συνεχείς είναι οι έλεγχοι του εξοπλισμού και των σχετικών προδιαγραφών.

Σημειώνεται ότι σε πρώτη φάση το Κολυμβητήριο θα δοθεί για δοκιμαστική λειτουργία σε συλλόγους και μετά την ολοκλήρωση όλων τω απαραίτητων δοκιμών θα ακολουθήσει η παράδοσή του προς χρήση από τα ευρύ κοινό.

Επίσης, σε λίγες ημέρες και ειδικότερα στις 29 Ιουνίου, θα γίνει η δημοπράτηση του έργου για την ολοκλήρωση του Κολυμβητηρίου, προϋπολογισμού 309.00 ευρώ, με χρηματοδότηση από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.

Διευκρινίζεται ωστόσο ότι για την έναρξη της δοκιμαστικής λειτουργίας του κολυμβητηρίου, δεν απαιτείται η ολοκλήρωση της συγκεκριμένης εργολαβίας.

Τέλος, αποφασίστηκε η εκπόνηση μελέτης για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του Κολυμβητηρίου.